دلیل اینکه مناطق آزاد به وجود آمدند تاریخچه شنیدنی و جالبی دارد! سعید محمد همچنین بیان داشت: موضوع نارضایتی برخی از مردم در همه مناطق آزاد دیده میشود و برای همین باید سامانه شفافیت همچون کیش در منطقه آزاد چابهار هم راهاندازی شود. مراسم ماه رمضان، چهارشنبهسوری، شب یلدا و غیره از جمله مناسبتهایی است که برای مردم چابهار بسیار اهمیت دارد و موسیقی محلی در این مناسبتها از جایگاه ویژهای برخوردار است. همچنین کشورهای آسیای میانه و افغانستان بازاری گسترده روبه رشد دارای تقاضای بسیار برای کالاهای تولیدی ایران و سایر کشورهاست . اگر علاقه دارید که در بهترین زمان به این شهر سفر کنید، توصیه می کنیم که حتماً فصل زمستان تا اوایل فصل بهار را برای سفر به این شهر بندری خوش آب و هوا را انتخاب کنید. البته بازار به این وسعت ممکن است شما را سردرگم کند و به همین خاطر اگر قصد گشتن در آن را دارید، پیشنهاد میکنیم ابتدا سری به راهنمای بازار بزرگ تهران در مجله جاباما بزنید. یکی از فروشگاه های بزرگ شهر چابهار، مجتمع تیس است که بیشتر شهرت آن به دلیل عرضه کالاهای چینی است. چابهار با داشتن درمانگاه، کلینیک و بیمارستانهای متعدد احتیاج بیماران را برطرف میکند و خدمات درمانی مناسب این شهر، باعث میشود تا مردم از شهرهای اطراف و روستاهای مختلف، به بیمارستان های چابهار مراجعه کنند. Da ta has been c reated with GSA Con tent Generator  DEMO !

منطقه آزاد چابهار

از دیگر دانشگاههای شهر چابهار میتوان به دانشگاه پیام نور و دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد که با پذیرش دانشجو در رشتههای مختلف، به ترویج علم میپردازند. از دیگر بیمارستان های دولتی چابهار میتوان به درمانگاه تأمین اجتماعی اشاره کرد که همه روزه به مداوای بیماران میپردازد. دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار یکی از مهمترین مراکز آموز عالی این شهر است که با رشتههایی همچون مهندسی کشتی، مهندسی معماری کشتی، مهندسی مخابرات و الکترونیک کشتی، شیلات، زیست شناسی دریا و غیره به آموزش افراد میپردازد. بندر چابهار که در جنوب استان سیستان و بلوچستان واقع شده ، به دلیل استقرار در کنار دریای عمان از دیر باز کانون داد و ستد و تجارت و دریانوردی بوده است . بنادر جنوبی استان سیستان و بلوچستان به دلیل استقرار بر کرانه دریای عمان و اقیانوس هند از دیرباز کانون داد و ستد و آمد و شد دریائی بوده است . دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری -صنعتی و ویژه اقتصادی، سپس راهی مجتمع درحال ساخت فولاد مکُران شد و با مدیران این صنعت سودآور و اشتغالزا دیدار و گفتگو کرد. نبود اراده در تدوین طرح جامع توسعه شهری برای شهرستان چابهار در سنوات گذشته و عدم برنامه ریزی برای استقرار جمعیت مهاجر ناشی از وضعیت بد معیشتی و خشکسالی های گسترده و از بین رفتن کشاورزی در نواحی مرکزی استان و جذابیت منطقه آزاد ، سبب ساز نرخ رشد دو برابر متوسط شهرستان چابهار و توسعه نامتوازن حاشیه شهر و ایجاد ۱۴ کلونی جمعیتی بی نصیب از کلیه خدمات شهری و بهداشتی و آموزشی منشا انواع آسیب های اجتماعی در این مناطق گشته است .

خرید مستقیم از چابهار

همچنین با سرشماری اطلاعات ساکنین ۶ محله واگذار شده به ستاد ساماندهی چابهار، از مجموع ۱۴ کلونی شناسایی شده در حاشیه چابهار، تا کنون ۱۱۰۰۰ خانوار ساکن در این مناطق سرشماری شده اند و با بکار گیری حداکثر توان اجرایی ماشین آلات عمرانی استان ، میلیون ها تن مصالح به منظور آغاز عملیات زیر سازی به ابن مناطق حمل و قرار داد تامین ۵۰۰۰۰ متر مربع آسفالت ، برای روکش معابر مناطق ۶ گانه ، منعقد گردیده است . به گزارش خبرنگار حوزه سفر و گردشگری گروه اجتماعی خبرگزاری آنا, چابَهار (بلوچی: چهبار) یکی از شهرهای جنوب خاوری استان سیستان و بلوچستان ایران و تنها بندر اقیانوسی این کشور است که در کرانهٔ دریای مکران و اقیانوس هند قرار دارد. حجتالاسلام موسوی به شورای امنیت و تامین استان توصیه میکند که یک گروه تحقیقی قوی، متدین و متعهد را برای شناسایی زمینخوارن به چابهار اعزام کند. اقتصاد ۲۴- به گزارش فرینا، سعید محمد در بدو ورود به چابهار مورد استقبال عبدالرحیم کُردی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار، رحمدل بامری سرپرست معاونت سیاسی اجتماعی استانداری سیستان و بلوچستان، معینالدین سعیدی نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسوولان لشکری و کشوری قرار گرفت.

خرید از منطقه آزاد چابهار

لذا ضمن تأیید مصوبه شورای برنامه ریزی و توسعه استان مبنی بر عدم الحاق این سکونت گاه ها به محدوده شهری، مقرر می گردد : «طرح ویژه ساماندهی یکپارچه سکونتگاه های شرق شهر چابهار» توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با همکاری و هماهنگی موثر شرکت بازآفرینی شهری تهیه گردیده و پس از تصویب در شورای برنامه ریزی و توسعه استان، مبنای اقدامات بهسازی و ارتقای کیفیت محیطی قرار گیرد. ضمناً این بندر در مسیر ترانزیتی شرق – غرب قرار گرفته و فوریتهای مختلف اقتصادی و جغرافیایی در زمینه ترانزیت و ترانشیب می باشد . در این نشست همچنین طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی جهرم و نصاب معاملات سازمانهای مناطق آزاد تجاری- صنعتی برای سال ۹۷ مورد بحث و بررسی قرار گرفته و به تصویب رسید. منطقه آزاد چابهار با داشتن دانشگاههای متعدد، به یکی از نقاط محبوب برای تحصیل در بین مردم استان سیستان و بلوچستان تبدیل شده است. علاوه بر رسومات متعدد، مردم چابهار پوشش زیبای خود را حفظ کرده و آن را به نسل بعد از خود نیز منتقل کردهاند. تینى به نانهایی گفته میشود که بر روى صفحه فلزى (تابه آهنى) پخته میشوند که تین موشى، تینى روغنى، دک، سى سرک، ست پورى، رتى از انواع نانهای تینی بشمار میروند.