مرکز خرید صالحیار یکی دیگر از مراکز خرید باکیفیت و معروف منطقه آزاد چابهار است. درخواست اخیر افغانستان از پاکستان جهت صدور مجوز برای واردات کالاهای هندی به افغانستان از طریق پاکستان، دو نکته اساسی و مهم را مورد اشاره قرار می دهد: اولا، طالبان متوجهِ اهمیت پیوندهای اقتصادی با همسایگان افغانستان مخصوصا هند و ایران است(تاکنون توجه زیادی به نقش پاکستان در عرصه معادلات افغانستان معطوف شده است با این حال افغانستان به توسعه روابط با دیگر همسایگان خود نیز شدیدا احتیاج دارد). تاکنون شمار بسیار کمی از کشورها(که چین پر سرو صدا ترینِ آن ها بوده)، از درخواست های طالبان جهت آزادسازی این منابع مالی حمایت کرده اند(بدون ترید دولتِ طالبان به توسعه روابط با کشورهای مختلف جهان با دادن این تضمین به آن ها که طالبان به تعهدات خود عمل خواهد کرد و به طور خاص حقوق اقلیت ها و زنان را تضمین و از حرکت های تروریستی حمایت نخواهد کرد، نیاز دارد. از زینتی های چابهار می توان به گردن آویزها و دستبندهایی با حلزون و صدف اشاره کرد که توریست ها استقبال زیادی از آن می کنند. ​Th​is c​ontent has be᠎en done with GSA C onte nt ​Generator ​DE᠎MO!

وی افزود: «واردات خودروهای کارکرده در تبصره ۵ طرح ساماندهی بازار خودرو آمده بود که حذف شد، الان فقط خودروهای صفر کیلومتر میتوانند وارد شوند و قوانین و مقرارت سابق همچنان در مورد واردات صدق خواهد کرد. امروز در فضای مجازی و سایتهای خودرویی قیمت هر دستگاه سانتافه مدل ۲۰۱۷ صفر کیلومتر که حدود سه هفته پیش ۱.۹ میلیارد تومان بوده به ۲ میلیارد تومان و هر دستگاه فولکس واگن تیگوان سفید رنگ در همین مدت از ۲.۳ میلیارد تومان به ۲ میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان افزایش یافته است. این در حالی است که بندر جبل علی امارات هیچ گونه استعداد ممتازی نسبت به بنادر جنوبی ایران ندارد .در این مقاله با استفاده از روش تحلیل اقتصادی به بررسی تاثیر اتصال بندر چابهار به شبکه ریلی کشور در سهم راه آهن از حمل بار زمینی پرداخته شده است .پیش بینی میشود با اتصال بندر چابهار به شبکه ریلی کشور در افق ۵ ساله ، درآمد راه آهن ایران از حمل بار ۱۰ درصد و از نظر تناژ ۱۴ درصد افزایش یابد . همزمان با مجوز ۹درصدی افزایش قیمت خودرو از سوی شورای رقابت و اعتراض خودروسازان به نحوه قیمت گذاری این شورا، طی یک ماه گذشته مدیران شرکتهای خودروساز، قطعهسازان و همچنین مسؤولان صنعتی کشور جلسات متعددی با اعضای کمیسیون صنایع داشتهاند.

حالا احتمال رخ دادن هر دو اتفاق به صورت همزمان وجود دارد و به همین علت نیز نه تنها خودروهای خارجی صفر کیلومتر که مدلهای نزدیک به صفر کیلومتر نیز از بیم افت شدید قیمت در آیندهای شاید نه چندان دور، در بازار عرضه شدهاند. گفته میشود وفور این خودروهای صفر کیلومتر به این علت است که مالکان این خودروها سرانجام پس از سه سال تصمیم گرفتهاند که سرمایه خودرو را از دپو خارج کرده و بفروشند. تاناکورا به لباس ها و پوشاک دست دوم گفته می شود. اینطور گمانه زنی شده که نخست وزیر پاکستان به هیات افغانستانی گفته است که وی “این مساله را با نظرِ مساعد بررسی می کند”. مشاور رییس جمهور بیان کرد: دغدغهای به نام مسائل فرهنگی و اجتماعی وجود دارد که برای آن برنامهریزیهایی کردهایم و قطعا جلساتی را با نخبگان و فعالان اقتصادی خواهیم داشت و در راستای یک تحول اساسی حرکت خواهیم کرد، زیرساختهای منطقه چابهار باید بررسی و حل شود. طرح ساماندهی بازار خودرو در جلسه امروز مجلس مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت به تصویب نمایندگان رسید.

این طرح موجب بهبود شرایط بازار، ترکیدن حباب قیمتی خودروهای وارداتی قدیمی موجود در کشور می شود و فشاری بر منابع ارزی کشور وارد نمیکند. با اینحال آنچه واضح است اینکه بعید است چنین تغییراتی قبل از سال ۱۴۰۰ وارد فاز اجرایی شود. اما آنچه واضح است اینکه، سپردن واردات به دست ایران خودرو و سایپا یا وضع قوانین عجیبی مثل ممنوعیت واردات خودروهای مجهز به موتورهای بیش از ۲.۵ لیتر، قطعا التیام بخش التهاب عمیق بازار خودرو کشور نخواهد بود و باید امید داشت که فارغ از قدرت های مافیایی موجود، عقل سلیمی در راستای آزاد شدن واردات صنعتی کشور وارد عمل شود. هرچند خودروسازان طی دو دهه گذشته نیز اقدام به واردات خودرو کردند اما آنچه مشخص است این مسیر به دلیل رقابتی که در بازار محصولات خارجی، همراه با نمایندگان رسمی و غیررسمی شکل گرفته بود نتوانست عایدی برای خودروسازان داشته باشد اما در شرایط کنونی به واسطه توقف واردات خودرو، اگر بازار انحصاری در این زمینه شکل بگیرد بهطور حتم خودروساز میتواند عایدی مناسبی داشته باشد. اعضای شورا نسبت به مصوبه در یکی دو مورد ابهاماتی داشتند. مجلس به دنبال آزادسازی واردات خودرو است و در حال حاضر به دنبال رفع ایرادات شورای نگهبان به مصوبه واردات خودرو است.