عبدالرحیم کردی حاشیهنشینی را مختص مناطق آزاد نمیداند و میافزاید: ما در بسیاری از شهرهای کشور حاشیهنشین داریم که البته آن شهرها منطقه آزاد نیستند اما در سالهای اخیر رشد قابل توجهی را تجربه کردهاند. با سفر به منطقه آزاد چابهار سفری بهیادماندنی را تجربه خواهید کرد. به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان ،بخشدار مرکزی چابهار ظهار داشت: بارش باران سبب آبگرفتگی معابر و نفوذ آب به برخی از واحدهای مسکونی روستای کمب و دیگر نقاط حاشیه این شهر شده است. به گفته امام جمعه چابهار حاشیهنشینی در چابهار با سایر نقاط کشور متفاوت است و بیشتر به زمینخواری مربوط میشود، چرا که زمینخواران افراد فقیر و فاقد شناسنامه را اجیر میکنند و از آنان میخواهند در زمینهای مورد نظر آنها زندگی کنند. منطقه آزاد چابهار به علت استقرار در مدخل دریای عمان و دسترسی به اقیانوس هند، یک موقعیت سرآغازی نسبت به نقاط داخلی کشور دارد.

خرید مستقیم از چابهار

​Th is h as been created by GSA C᠎on tent Gener at᠎or Demoversi᠎on.

بهخاطر تقاضای بالای افراد برای سفر، شما در هرفصلی از سال با تعداد زیادی تور چابهار و تبلیغات آنها مواجه هستید. ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ – ۱۱:۳۱ استانها سیستان و بلوچستان نظرات شهبخش گرگیچ در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در زاهدان اظهار داشت: سد زیردان بهمنظور آبرسانی به ۲۶۱ روستایی پلان، پیرسهراب و تلنگ شهرستان چابهار احداث شد که قرار است آب شرب و کشاورزی مردم این روستاها را تأمین کند. عرضه میشود. همچنین مغازه های عمده فروشی و بنکداری در طبقه ی فوقانی این بازار وجود دارند که در آنجا شما اجناسی را با قیمت مناسبتر و پایین تری خرید کنید. در این زمان همچنین اهالی در استقبال از ماه رمضان به تمیز کردن خانه های شان می پردازند و زنان مسن نظافت مسجد را بر عهده می گیرند. حجتالاسلام سیدمحمد موسوی که از اوایل انقلاب تاکنون نماینده ولی فقیه در چابهار و امام جمعه این شهر است، دلیل حاشیهنشینی را زمینخواری میداند و میگوید: در مدت ۳۰ سال اخیر بارها حاشیهنشینان چابهار ساماندهی شدهاند ولی باز از نقطه دیگری از شهر سربرآوردند. عبدالغفور ایراننژاد میگوید: مقرر شده زمینهای حاشیه شهر در قالب قطعههای ۲۵۰ متری میان ساکنان توزیع شود.

منطقه آزاد چابهار بهدلیل خوشآبوهوا بودن، گردشگران زیادی را در قالب تورهای گردشگری در خود جای میدهد. این سفر از تورهای خاص و ماجراجویانه ایرانگردی است که شما را به سفری می برد که شبیه هیچ جای ایران نیست. ایران جاهای زیادی برای دیدن دارد و یکی از زیباترین مناطق آن، در سیستانوبلوچستان واقع است. مردم چابهار از تمام مواد دم دستشان به زیباترین شکل استفاده کردهاند و حتی از الیاف درخت خرما هم وسایلی خلق کردهاند که مسافران با آب و تاب آنها را برای یادگاری میخرند. نماینده چابهار از بالا بودن قیمتهای زمین انتقاد میکند و میگوید: کسانی که در حاشیه شهر زندگی میکنند زیر خط فقرند و توان پرداخت زمین متری ۱۶ هزار تومان را ندارند، بنابراین در نامهای خواستار کاهش زمین به متری ۵ هزار تومان شدهام. مردم محروم و زیر خط فقر حاشیه چابهار فاقد حداقل امکانات رفاهی هستند و آب، برق و فضای بهداشتی و آموزشی ندارند. محمدرضا عظیمیان همان روز اظهار داشت: زمینهای حاشیه شهر چابهار که متعلق به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بود با مصوبهای به وزارت راه و شهرسازی محول شد تا کار ساماندهی مناطق حاشیهنشین تسریع شود. استاندار سیستان و بلوچستان نیز در سفری که اخیراً به چابهار داشت از برطرف شدن مشکلات حاشیهنشین شهر و روستاهای چابهار در آینده نزدیک خبرداد. This a᠎rt​icle w as w ritten by GSA Con tent Generat or Demover sion!

منطقه آزاد چابهار

راستای اهداف اقتصادی این کشور، در اوایل دهه۱۳۷۰ در کنار چابهار و در پیرامون دریای عمان و اقیانوس هند بنیان گذاشته شده است. منطقه آزاد چابهار از شمال با کشورهای افغانستان و کشورهای آسیای میانه (ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان و قزاقستان)، از شرق با پاکستان و از جنوب با اقیانوس هند همسایه است. امکان ایجاد اسکله اختصاصی با حداقل ۱۷ متر عمق برای پهلو دهی کشتی های حامل مواد اولیه که از کشتی های اقیانوس پیما هستند وجود داشته باشد. پارچه های نفیس برای مانتو لباس و دیگر ارقام تولیدی هایی که می خواهد در تولیدات خود از بهترین و مرغوب ترین پارچه های وارداتی و صادراتی استفاده کنند. به گفته نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی ۶۳ درصد جمعیت این بندر در ۳۳۰ هکتار از اراضی حاشیه شهر شامل مناطق “جنگولک، کمب مرادآباد، رمین، عثمان آباد، میرآباد و نوکآباد” ساکن هستند که در این میان “کمب” بدترین وضعیت را دارد و “بزرگترین منطقه حاشیهنشین کشور” محسوب میشود. اگر سری به مناطق حاشیه بزنید عمق محرومیت را حس میکنید. رئیس سازمان ملی زمین و مسکن به ساخت مدارس در حاشیه شهر هم اشارهای داشت و گفت: به ازای هر ۲ مدرسهای که از سوی نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان وبلوچستان ساخته میشود، یک مدرسه توسط وزارت راه و شهرسازی برای حاشیهنشینان احداث میشود.