از جاهای دیدنی چابهار مسجد تیس است، مسجدی که مثل مساجد پاکستان و هندوستان تنها یک مناره دارد. دخلتان آمده است، خود را آماده کنید تا ساعت ها در بازار بچرخید. این کوهها،۴۰ تا ۵۰ کیلومتر بعد از چابهار به سمت بندرگواتر، قرار گرفتهاند. این تالاب که آبهای سرگردان اطراف را جمع میکند ۱۴ کیلومتر است و پرندگانی همچون فلامینگو، حواصیل، طاووسکن، تیهو و عقاب دشتی در آن زندگی میکنند. این رودخانه در ۹۰ کیلومتری شرق چابهار واقع شده و محل زندگی تمساح پوزه کوتاه گاندو یا تمساح ایرانی است. ناگهان در دل خشکی بسیار، درختچههایی در مرداب روییده است که محل زندگی خزندگان و پرندگان زیادی است. علیرغم موارد یاد شده، بخش عمده ای از گندم صادراتی هند به افغانستان حتی طی ۲۰ سال حضور نظامی آمریکا در این کشور، از طریق خاک ایران و مشخصا بندر چابهار مورد ترانزیت قرار می گرفت و اساسا به همین دلیل، در دوران ریاست جمهوری ترامپ که تمامی بنادر ایران مورد تحریم ایالات متحده قرار گرفت، چابهار به عنوان تنها بندر ایرانی، با فشار و رایزنی هند و افغانستان، از تحریم های واشنگتن معاف شد. البته حضور هندیها در این پروژه در مقاطعی از زمان کمرنگ شده و حتی در سال ۲۰۱۶ در پی راه اندازی کمپین فشار حداکثری دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به صفر رسید.

سفر میکنند و به تاریخ و تمدن علاقه دارند، قرار میگیرد.

دولت هند نخستین بار در سال ۲۰۰۳ با انعقاد قراردادی با دولت وقت ایران، به عنوان پیمانکار وارد ساخت و توسعه پروژه بندر شهید بهشتی چابهار شد. این بندر در فاصله ۷۰ کیلومتری بندر رقیب پاکستانی خود یعنی بندر گوادر واقع شده که پیمانکاری ساخت و توسعه بندر پاکستانی را دولت چین (در قالب پروژه CPEC) بر عهده دارد. کم توجهی چین به تحریم های آمریکا در زمینه خرید نفت خام در کنار صنعت و اقتصادی قدرتمند می تواند این کشور را به عنوان شریکی مناسب برای توسعه زیرساخت های اقتصادی ایران قرار دهد. از مهمترین مراکز خرید چابهار، مرکز خرید پردیس است که در کنار چند بازار پر طرفدار دیگر با استقبال بی نظیر مسافران تور چابهار مواجه می شود. صحن این مسجد هر زائری را ولو برای اولین بار، به یاد تابلوهای پر از رنگ زیبا میاندازد. بقایای شهر سوخته که روزگاری پر رونقترین و متمدنترین شهر دنیای باستان به شمار میرفت، گرچه در فاصلهای چند صد کیلومتری بندر چابهار قرار دارد، گل سرسبد گردشگری تاریخی جنوب شرق ایران به شمار میرود و اغلب در برنامه سفر گردشگرانی که به چابهار سفر میکنند و به تاریخ و تمدن علاقه دارند، قرار میگیرد. بندر چابهار از جمله نقاط طلایی ایران است که در حاشیه آبهای دریای عمان (منطقه مکران) واقع شده و نقش بسیار مهمی در ترانزیت کالا از جنوب آسیا به منطقه CIS، روسیه و شمال اروپا دارد. ​Th​is po᠎st w as g᠎en​erat ed wi th ᠎GS A Content  Ge nerator DE MO​.

نخستین صادرات میوه افغانستان به هند از طریق همین بندر در ۱۳ شهریور سال ۹۸ آغاز شده و البته یک سال بعد، یعنی در ۱۵ شهریور سال ۹۹، نخستین محموله صادراتی گندم هند به مقصد افغانستان به وزن ۶۱ هزار تن نیز از طریق همین بندر طلایی ایرانی صادر شد. هر یک از این بخشها با زیبایی خاص و منحصر به فردی بنا شده است و آثار زیبایی را درون خود جای دادهاند. از میان زبانهای سامی که از خانوادهٔ آفروآسیایی هستند، زبان عربی بیشترین گویشور را در ایران دارد اما درصد اندکی از این گویشوران، آن را به عنوان زبان مادری استفاده میکنند. وحید پورتجریشی؛ بازار: روابط میان کشورهای منطقه و حتی بازیگران فرامنطقه ای با طالبان در افغانستان، علیرغم آنچه در ابتدای سقوط دولت غنی تصور می شد، هر روز رو به گسترش بیشتر بوده و در این میان، حتی بسیاری از قدرت های اروپایی مانند آلمان که پیشتر، هرگونه ارتباط دیپلماتیک با طالبان را دور از ذهن می دانستند، در عالی ترین سطح آماده تعامل با دولت طالبان شده اند. لاستیک هم یکی دیگر از اصلی ترین اجناسی ست که در بازار تیس پیدا می شود. یعنی تصویری که ساحل دریا به کویر میرسد. تنها دیدن غروب آفتاب حیرتاگیز این ساحل میتواند بهانه خوبی باشد برای سفر به آن.

درخت انجیر معابد درخت بسیار بزرگی است که اصل آن متعلق به هند شرقی است و برگهای پهنی دارد. تو این بازار به نظرم دو تا اصل وجود داره! شیارهای ریز و یکدستی روی کوهها، سبب شدهاند تا نام مینیاتوری به خود بگیرند و جلوهای به واقع فرازمینی داشته باشند.عکس از گوگلمپ (عکاس: کوروش نوزاد تهرانی)عمر این کوهها را بالغ بر پنج میلیون سال برآورد کردهاند. چندی پیش مهرداد ارونقی معاون فنی گمرک عنوان کرده بود که در سال ۹۸ حدود ۱۳۰۰ دستگاه خودرو به ارزش ۷/ ۵ میلیون دلار که از انواع محصولات ایران خودرو و سایپا بودهاند، به سایر کشورها صادر شده است. اگر سفر به چابهار را در پیش گرفته اید ، باید به دیدن تک تک جاذبه های گردشگری آن بروید وگرنه نمی توانید تنوع طبیعی این شهرستان را درک کنید. اگر کسی به دیدن باغ میوههای استوایی علاقه دارد باید بعد از کوههای گلافشان و قبل از روستای درک این مزارع را پیدا کند. اگر از روی رمل شنها بگذریم به زمین نخلی میرسیم که در ادامه آن دریا قابل مشاهده است. نخست وزیر پاکستان همچنین گفت که امیدوار است دولت موقت طالبان به تعامل سازنده با جامعه جهانی ادامه دهد.