شهرستان چابهار با مساحتی حدود ۱۷۱۵۵ کیلومتر مربع در منتهیالیه جنوب شرقی ایران در کنار آبهای گرم دریای عمان و اقیانوس هند قرار گرفتهاست. چابهار در ۲۲۸۶ کیلومتری تهران قرار گرفتهاست. بدون شک پارک سنگی لیپار چابهار که به اسم پارک ساحلی لیپار هم مشهور است زیباترین ساحل چابهار است. هتل لیپار چابهار و هتل بین المللی لاله چابهار بهترین هتلهای این شهر با قیمت مناسب هستند. تصمیم گرفتیم برویم به ساحل و در کافی شاپ بشینیم و چای بخوریم ولی راننده چند جا ما را برد که یا تعطیل بود یا فضای مناسب نشستن نداشت. به طورکلی میتوان گفت: (قیمت بلیط چارتری، ارزان تر از بلیط سیستمی است؛ البته نکته ای مهم وجود دارد که عواملی مانند: ظرفیت باقی مانده پرواز، درقیمت بلیط چارتری تاثیر میگذارد زیرا اگر تقاضا برای خرید بلیط یا رزرو بلیط بالا باشد، قیمت بلیط چارتر ارزان تر از سیستمی نخواهد بود.) گفتنی است که سایت معتبر سه کلیک با تعیین کردن بلیطهای سیستمی و چارتری در پنل آنلاین رزرواسیون سایت، به شما مسافران عزیز به راحتی امکان خرید بلیط هواپیمایی چابهار را میدهد.  Post has be​en cre​at᠎ed ᠎by GSA Conte nt  Generator D em᠎oversion.

سوغاتی چابهار

اگر به دیدن قلعه های قدیمی دورهی ساسانیان علاقهمندید، علاوه بر قلعهی پرتغالیها، میتوانید از قلعه بلوچ گت و پیروز گت هم دیدن کنید. علاوه بر این، در طبقه دوم مجتمع تمام کالاها چینی هستند؛ بنابراین اگر قصدتان از سفر به چابهار خرید کالاهای چینی است، حتما سری به مجتع تجاری تیس بزنید. شاید تعجب کنید اگر بدانید که روستای درک یک منطقه در حاشیه کویر است و در دل بیابان خود، ساحلی زیبا دارد! اگر بخواهیم کمی متفاوت و خلاقانه برای خریدن سوغاتی عمل کنیم میتوانیم چیزی را برای کودکان ببریم که احتمالا آنها را خیلی سر ذوق میآورد. در سال ۱۳۵۲ هجری شمسی طرح جامع راه اندازی بندر چابهار آغاز شد و در همین راستا قراردادهایی نیز با پیمانکاران منعقد گردید، پس از انقلاب ۱۳۵۷، عملیات راهاندازی بندر چند سالی متوقف شد پس از آن مجدداً این پروژه از سر گرفته شده و در سال ۱۳۶۲ عملاً به بهرهبرداری رسید. فاصله بندر چابهار تا مرکزاستان ۷۳۸ کیلومتر میباشد. همجواری منطقهٔ آزاد چابهار با دریا، نزدیکی به مدار رأسالسرطان و قرار گرفتن درمسیر بادهای موسمی شبه قاره هند و جبهههای استوایی موجب گردیدهاست که دارای آب هوایی گرمسیری معتدل با رطوبت نسبی باشد. ​Da ta h as been gener​at​ed by GSA Con tent G en er᠎ator  DEMO!

بازار های چابهار

حداقل رطوبت نسبی ۶۰ درصد و متوسط رطوبت نسبی ۷۰ درصد گزارش شدهاست. در بین دشت کهیر و تنگ و در ۲۰ کیلومتری روستای کهیر در مسیر جاده تنگ گالک به فاصله چند کیلومتری سه تپهٔ کوچک گلفشان به ارتفاع ۱۰-۲۰ متر وجود دارد که دو تای آنها همانند تپه بوده و از چندین سال پیش غیرفعال شدهاست و سومی شکل یک آتشفشان در حال حاضر فعال میباشد و از دهانه آن گل سرد طوسی رنگی تراوش میکند. برای پخت این غذا گوشت را یا به سیخ می کشند یا به شکل کامل در تنور کباب می کنند. همین ویژگی بندری بودن این شهر سبب شده تا گردشگران برای خرید اجناس خارجی که توسط کشتی و لنجها به چابهار آورده میشوند، به این مکان سفر کنند. در این مرکز خرید فروشگاه های زیادی وجود دارند که اقلام متنوعی را عرضه می کنند. مرکز خرید صدف، مرکز خرید چابهار، مرکز خرید پردیس، بازار ابریشم، بازار زنان، بازار سنتی و بازار زرگرها.

خرید از چابهار

در بندر چابهار به سوزن دوزی، بلوچی دوزی نیز گفته میشود که در ساخت این هنر پارچههایی با رنگهای گوناگون و جنسهای متنوع و نخهای مختلف مورد استفاده قرار میگیرند، به این صورت که بر روی پارچههایی با جنس متفاوت نظیر ابریشم، کتان و یا پشم با استفاده از نخهای مختلف، طرح و نقشهای بسیار جذاب دوخته میشود و نمای بسیار زیبایی به پارچه میبخشند. بندر چابهار همعرض جغرافیایی بندر میامی در شبهجزیره فلوریدای آمریکا است و دارای شرایط آب و هوایی کاملاً همانند بندر میامی است. اسکله تیس در داخل محوطه منطقه آزاد و رمین در ۱۰ کیلومتری و بریس در ۶۰ کیلومتری چابهار قرار دارد. درنزدیکی دریا قرار دارد و کارکنان آن برخورد خوبی دارند. بندر چابهار-مرکز شهرستان- با وسعتی بالغ بر ۱۱ کیلومتر مربع در ارتفاع ۷ متر از سطح دریا قرارگرفتهاست و در ۶۰ درجه و ۳۷ دقیقه طول شرقی و ۲۵ درجه و ۱۷ دقیقه عرض شمالی قرار دارد. این منطقه گرمترین نقطه کشور در زمستان وخنکترین بندر جنوبی ایران در تابستان است.