مواد اولیه آن شامل انواع سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی است که پس از انجام عملیات برش به آن حالت داده و از آن نگین انگشتر و سایر اقلام زیبا میسازند. طبیعت چابهار هم از آبوهوای آن اثر گرفته است. لازم به ذکر است که با خرید سوغاتی از شهرهایی که به آن ها سفر می کنید می توانید رونق بی نظیری را در بازارهای آن شهر به وجود آورید . فاصله بندر چابهار تا مرکز استان ۷۲۱ کیلومتر مى باشد.این بندر از لحاظ عرض جغرافیایی هم عرض بندر میامی آمریکا است و متوسط دما در تور چابهار ۲۳ درجه و میانگین آن ۳۴ درجه است. با وجود این تضاد و تناقص فاحش در تعریف هدف و محوریت ترانزیت برای منطقه آزاد چابهار با مولفه ها و زیر ساخت های آن سازمان تلاش گسترده ای را برای جا اندازی محوریت منطقه برای ترانزیت صورت داده است . مثلا در این شهر میوهای به نام گواگوا وجود دارد که شبیه گلابی است اما طعم آن کاملا متفاوت میباشد که با قیمتی مناسب در چابهار به فروش میرسد. این شهر ممکن است برای خرید لوازم شخصی نظیر لباس مناسب نباشد، اما خرید ابزار و تجهیزات کوهنوردی اصلیترین دلیل سفر گردشگران به این شهر میباشد.

بازارهای چابهار

در واقع چابهار، یکی از مناطق آزاد تجاری و صنعتی است و از روزگاران قدیم به اجناس نسبتا ارزانش معروف بوده است و از این رو تعجب ندارد که مراکز خریدش به اقامتگاه های پر طرفدارش نزدیک باشد.عمده ی فروشندگان در این بازار را خانم های چابهاری با لباس ها و شمایل محلی تشکیل می دهند. این کوه ها از منطقه گچو تا خلیج گواتر به موازات دریا کشیده شده اند. یکی از منحصر به فردترین سوغاتیهای شهر چابهار، صدفهای بسیار زیبای دریا هستند که با کمی قدم زدن در نزدیکی ساحل حتما میتوانید چندتا از آنها را پیدا کنید. هنگام سفر به چابهار توصیه میکنیم که حتما به بازارهای شیک منطقه آزاد چابهار بروید تا با تنوع بسیار بالایی از محصولات برقی و آرایشی با قیمتی مقرون به صرفه روبرو شوید. به علاوه زیتون نیز از پرفروشترین محصولات چابهار به شمار میرود. نکته مهم در خرید در مناطق آزاد کیفیت محصولات است. بازار سنتی چابهار به بازار فجر یا دکه بازار معروف است، خیابانی که گوشه و کنار آن پر است از دکه ها و دست فروش ها. بازار فردوس: این بازار بسیار لوکس است که لوازم برقی، کریستال، دکوری، تنقلات و غیره در آن به فروش میرسد. یکی از خوش عطرترین پلوهایی که در شهر چابهار می پزند، پلو زعفرانی است.

شما هر نوع ادویهای که دلتان بخواهد و آن هم از نوع مرغوبش را در بازارهای بندر چابهار پیدا خواهید نمود. دلیل محبوبیت این بازار به این علت است که در آن می توان اجناس را با قیمتی بسیار پایین و البته به نسبت آن با کیفیتی مناسب پیدا کرد. این کارها بسیار جالب است و بهبیاندیگر انواع دستبافت های تزئینی و نقش نگارههای عامیانه در این منطقه از ارزش فرهنگی و هنر ویژهای برخوردارند. در این شهر شما میتوانید به برندهای بسیار خوبی با قیمت مناسب دسترسی پیدا کنید و لوازم کوهنوردی خود را به صورت کاملا مقرون به صرفه خریداری کنید. در این شهر میتوانید از سفالهای ارزان قیمت تا سفالهایی که مربوط به چندصدسال قبل هستند را تهیه کنید. اصولا به این صورت است که تمام مسافرانی که به چابهار سفر می کنند. درست در زمانی که موجهای بلند به ساحل برخورد مینمایند بهترین زمان برای انداختن عکسهای یادگاریتان در کنار ساحل صخرهای چابهار است. منطقه حفاظت شده گاندوها یا برکه گاندوها همانطور که از اسمش پیدا است برکه ای برای زیستگاه تمساح ایرانی بوده و به تازگی از لحاظ توریستی اهمیت فراوانی پیدا کرده است. هتل چهار ستاره بینالمللی لاله، در جوار دریای بیکران عمان در منطقهای آرام و دنج در بندر همیشه بهاری چابهار قرار گرفته است.

 This con᠎te nt w as done ​by G᠎SA᠎ C​ontent Gen er ator Dem oversi​on.

از دیگر بازارهای مهم و پر طرفدار چابهار، بازار طالح یار است که به معنای واقعی کلمه، طرفداران بسیار زیادی را در بین افراد بومی و مسافران دارد. شهرک کنارک در ۳۰ کیلومتری بندر چابهار قرار دارد که به عنوان شهر دست دوم فروشی شهرت یافته است. اصولا چابهار، در خود بازارهای سنتی و البته مراکز تجاری بسیار زیادی دارد که اگر راه خرید کردن از آن ها را بلد باشید، بهشت شما برای خرید کردن آن هم به صورت عمده و زیاد می شود. افتتاح این منطقه در ۲ ۲ بهمن سال ۱۳۷۱ توسط ریاست محترم جمهوری وقت و فعالیت های اجرایی آن با ارسال مصوبه ای از سوی مجلس شورای اسلامی در شهریور ۱۳۷۲ عملاً آغاز گردیده است . این مجتمع که در خاورمیانه بینظیر است به علت موقعیت مکانی خاص خود برای منجمان قابل توجه میباشد. در این بازار میتوانید انواع صنایع دستی و محلی سیستان از جمله رزی دوزی، حصیر، حنا، زیورآلات سنتی، پارچه های رنگی و داروهای گیاهی را بیابید.اگر هم خانم باشید و کمی اهل ذوق، می توانید دستان خود را به دست زنان بلوچی بسپارید تا با نقش و نگارهای زیبا هنر بلوچستان را بر دستانتان حک نمایند.سوغاتی برای عزیزانتان را فراموش نکنید بخصوص از زنان دست فروش که بسیاری از آنها نان آوران کودکان شان محسوب می شوند!