ضریب موران در سال ۱۳۹۰ برابر با ۳۲/۰- به دست آمده که نشان می دهد الگوی رشد چابهار در این سال، یک الگوی تصادفی بوده است. بطور کلی باید آب و هوای چابهار را با کمترین مقدار تغییر در فصل های مختلف سال درنظر گرفت؛ چرا که درجه رطوبت هوا تنها در دو ماه اردیبهشت و خرداد بالا می رود. پرندگان خاصی همچون تیهو، چنگر، کشیم، فلامینگو، حواصیل، طاووسکن، باقرقره و عقاب دشتی در این منطقه زیست می کنند و طبیعت گردان را برای تورهای پرنده نگری به آنجا می کشانند. گل فشان در فاصله های زمانی منظم نزدیک به ۱ دقیقه، با صدای خاصی شبیه به ترکیدن حباب، از چاله ای در بالای تپه به بیرون می ریزد و به اطراف پراکنده می شود. همچنین این بندر زر خیر فاصله بسیار نزدیکی به مرز پاکستان دارد و بخشی کوچک از استان سیستان و بلوچستان است. بسیاری از علاقه مندان به این بخش از محیط زیست را به سوی خود می کشاند. وجود درب هایی با شیشه های رنگارنگ منظم و نامنظم جلوه ای چشم نواز را به این مسجد هدیه داده و هنرمندان با ذوق آن دیار را به همه معرفی می کند. این مجموعه شامل چند غار می باشد که اولین غار طبیعی و نیم دایره شکل است ، اما با استفاده از ابزار آلات آن زمان و تراشیدن کوه محوطه درون آن را گسترش داده اند؛ همچنین دو غار مصنوعی در کنار این غار وجود دارد که کار دست انسان است. Th᠎is post was w ri tten by GSA​ C᠎onte᠎nt G᠎ener᠎ator DEMO !

خرید مستقیم از چابهار

تبصره ۱: پس از تدقیق و تأیید کامل نقشهها و براساس برآورد کارشناسی هیأت سهنفره کارشناسان رسمی دادگستری، و تأیید کمیته ارزیابی و قیمتگذاری زمین در مناطق آزاد تجاری-صنعتی سهم الشرکه طرفین (زمین، مجوزها بهعنوان سهم سازمان و ساخت و اجرای کامل ابنیه و محوطهسازی و راههای دسترسی درون پروژه بهعنوان سهم شریک) مشخص خواهد شد. غار اول که طبیعی و نیم دایره شکل است با تراشکاری در دهانه غار و درون آن توسعه پیدا کرده و به لحاظ باستانی فاقد هرگونه آثاری مانند خط و لوح نوشته است. این غار ها متشکل از یک غار طبیعی و دو غار مصنوعی است که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. تالاب لیپار یکی از جاذبه های زیبای شهر چابهار است که بعد از کوه های مینیاتوری اش، رتبه دوم را در مکان های دیدنی به خود اختصاص می دهد. دیدن این کوه ها مناظری رویایی را در ذهن هر بیننده ایجاد می کند. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان ، تشکلهای دانشجویی چابهار با صدور بیانیهای خطاب به سعید محمد مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعیت و ویژه اقتصادی کشور اعلام کردند: طی ماههای اخیر مطالبی در خصوص وضعیت نابسامان منطقه آزاد چابهار در فضای عمومی استان مورد بحث قرار گرفته که شواهد حاکی از تخلف گسترده در این سازمان است.

منطقه آزاد چابهار

​Th is conte​nt has been c reat᠎ed with G SA Con tent᠎ G᠎en᠎erat᠎or D em᠎ov ersion​.

خرید از منطقه آزاد چابهار

ولی چون جنس از بازارهای اونجا میخرم و دغدغه اضافه بار دارم با تور زمینی و یا ریلی سفر میکنم تا نگرانی هزینه بار نداشته باشم. این کوه های خاص به موازات ساحل دریا و منطقه “کچو” تا نزدیکی خلیج گواتر کشیده شده اند. چابهار در ساحل دریای مکران و اقیانوس هند قرار دارد و گرچه به عرضهای جغرافیایی پایین نزدیک است، آب و هوایی خنک در تابستان و گرم و مطبوع در زمستان دارد. بندر خورشیدی چابهار چون گوهری ارزشمند در ساحل دریای عمان می درخشد. در همین گزارش، شهروندانی از این استان، از نبود امکانات ورزشی و جایی برای سرگرمی گفتند. در شهر ما تبریز، عملاً شش ماه از سال، هوا کاملا سرد هست و امکان استفاده از فضای باز بیرون برای پهن کردن بساط وجود ندارد. در شمال غربی چابهار و در بخش مرکزی روستای تیس اثری تاریخی به نام قلعه پیروز گت قرار دارد. این اثرتاریخی متعلق به دوره اشکانیان و ساسانیان است و دژ پر قدمتش بر فراز تپه ای در میانه دره تیس واقع شده. مسجد جامع تیس از دیدنی ترین مناطق و جاذبه های تاریخی چابهار است. A rtic​le h as been cre​at᠎ed with G​SA Con᠎te nt Generator Demov er si᠎on᠎.

یکی از دیدنی ترین پدیده های طبیعی و ژئوفیزیکی ایران کوه های مینیاتوری چابهار اند. می توانیم تعادل جوی را یکی از مهمترین دلایلی معرفی کنیم که چابهار را در لیست بهترین مکان برای سفر داخلی در زمستان قرار می دهد. یکی از مهم ترین ماه ها برای مردم مسلمان نشین این خطه ماه رمضان است و آداب مختلفی برای گذران این ماه دارند، آدابی که از ماه پیش (شعبان) به فکر آماده کردن مقدمات آن می افتند. تنها مشکل موجود در شرایط جوی این منطقه شرجی بودن بیش از حد و رطوبت هواست که می تواند کمی آزار دهنده باشد. ۳ هم، که در گذشته اتاق دیدبانی بوده اند، در اطراف آن دیده می شود. میتوان نام برد.درمنطقه آزاد چابهار پاساژهای زیادی وجود دارد که برای خرید میتونید به این منطقه برید.بیشتر گردشگران برای آمدن به این شهر زیبا با هواپیما سفر میکنندولی نکته ای که وجود دارد در سه ماه فصل زمستان به خاطر زیاد بودن گردشگر قیمت بلیط هواپیما مقداری گرونه ودر سه ماه فصل پاییز قیمت بلیط ها ارزونتر است.ولی اگر مثل بنده خواستید هزینه سفر به این شهر کمتر بشه میتونید با قطار به زاهدان سفر کنید و از شهر زاهدان هم دیدن کنید واز زاهدان هم با اتوبوس با طی کردن مسیر ۸ ساعته به چابهار برسید.خوشبختانه خط ریلی مستقیم تهران به چابهار در سال آینده به بهره برداری میرسد.