ویرانه قلعه پرتغالی ها در یکی از روستاهای این بندر (تیس ) در پنج کیلومتری چابهار واقع شده است ،گواه رونق دریانوردی و اهمیت استراتژیک این خطه از بلوچستان درروزگارانی است که دول استعمارگر و تجارت پیشه اروپا بازارهای چین ، هندوستان و بطور کلی شرق را جایگاه مناسب عرضه کالا و مصنوعات خود دانسته و حفظ و تسلط بر آنها را جزئی از سیاستهای استعماری و سلطه جویانه خود قلمداد می کردند. ویرانه قلعه پرتغالی ها در یکی از روستاهای این بندر (تیس) در پنج کیلومتری چابهار واقع شده است، گواه رونق دریانوردی و اهمیت استراتژیک این خطه از بلوچستان درروزگارانی است که دول استعمارگر و تجارت پیشه اروپا بازارهای چین، هندوستان و بطور کلی شرق را جایگاه مناسب عرضه کالا و مصنوعات خود دانسته و حفظ و تسلط بر آنها را جزئی از سیاست های استعماری و سلطه جویانه خود قلمداد می کردند. این بندر بعلت موقعیت استراتژیک و دستیابی به آبهای آزاد بین المللی جایگاه ویژه ای در مبادلات ایران با سایر کشورهای منطقه دارد . This was generated wi᠎th GSA C onte nt Gen er ator Dem over sion !

لذا ضمن تأیید مصوبه شورای برنامه ریزی و توسعه استان مبنی بر عدم الحاق این سکونت گاه ها به محدوده شهری، مقرر می گردد : «طرح ویژه ساماندهی یکپارچه سکونتگاه های شرق شهر چابهار» توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با همکاری و هماهنگی موثر شرکت بازآفرینی شهری تهیه گردیده و پس از تصویب در شورای برنامه ریزی و توسعه استان، مبنای اقدامات بهسازی و ارتقای کیفیت محیطی قرار گیرد. بناهای مختلف این محدوده با وجود تفاوت هایی که با یکدیگر دارند به واسطه اقلیم خاص و مصالح مورد استفاده و همچنین فرهنگ خاص معماری، تصویری هماهنگ و یکدست و بسیار زیبا را در معرض نمایش قرار می دهند. در حالی که اقلیم آب و هوایی چابهار در همه فصول سال معتدل است، میخواهیم یک روز کامل را در یکی از روزهای سال در داخل شهر چابهار بگذرانیم. عملیات اجرایی بندر شهید کلانتری که یکی از دو بندر مهم چابهار میباشد، از سال ۶۲ بطور جدی آغاز و باتکمیل ۴ پست اسکله فلزی در سال ۶۲ عملاً به بهره برداری رسید و بندر شهیدبهشتی نیز به عنوان دومین بندر مهم چابهار در سال ۶۱ با توجه به شرایط خاص حاکم بر خلیج فارس ( جنگ تحمیلی عراق بر علیه ایران ) و با تاکید دولت بر لزوم داشتن بندر در خارج از تنگه هرمز و خلیج فارس احداث گردید .

چابهار را میتوان به دو بخش تقسیم کرد.

همچنین این بندر بعنوان تنها بندر اقیانوسی ایران ، یکی از نقاط کلیدی در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان بوده و در کریدور شمال – جنوب نقش مهمی ایفاد خواهد کرد . بندر چابهار که در جنوب استان سیستان و بلوچستان واقع شده ، به دلیل استقرار در کنار دریای عمان از دیر باز کانون داد و ستد و تجارت و دریانوردی بوده است . به گزارش روابط عمومی سازمان بنادر و دریانوردی، بندر چابهار بعنوان یکی از بنادر مهم در جنوب ایران و در بخش شمالی دریای عمان قرار گرفته است . را شامل میشود. همچنین این موزه دارای بخش مردم شناسی و کتابخانه است که ماکتهایی از مردم بلوچستان را مشاهده میکنید. چابهار را میتوان به دو بخش تقسیم کرد. رنگ این فرش تلفیقی از سبز تیره و پر رنگ و آبی است که از بازتاب رنگ آسمان و دریا و تلالو نور خورشید به چنین زیبایی شگفتانگیزی درآمده است. تا دلتان بخواهد میتوانید کنار دریا بنشینید و به صدای امواج گوش کنید. ​Conte​nt w as gener᠎ated by GS A Co᠎ntent ​Gene rator DEMO!

به سمت باغ شازده ماهان حرکت کنید و حتما از این باغ تاریخی که معماری آن بر اساس اصول باغ ایرانی طراحی شده یک ساعتی را بازدید کنید. بعد از کمی استراحت ظهرگاهی، به سمت بازار محلی بروید. تنها شهر بین راه ایرانشهر است که با توجه به تاریکی هوا و توصیه های ایمنی بهتر است وارد این شهر نشوید و مسیر را به سمت چابهار ادامه دهید. را خواهید دید. در دوره تاریخی، سکههای مربوط به دوران ساسانی وجود دارد. نخهای رنگارنگی را در ورودی بازار میبینید که برای سوزندوزی و هنرهای دستی دیگر کاربرد دارد. در زری دوزی یا همان گلابتون دوزی دستان زنان چابهار با نخهای طلایی روی پارچهها رد پای هنرشان را میکشند و یکی از زیباترین صنایع دستی این منطقه را خلق میکنند. ساحل تنگ یکی زیباترین ساحل های ایران می باشد که در نزدیکی روستای تنگ چابهار است. ۲ ـ ضمن تأکید بر حذف فاز ۵ توسعه بندر شهید بهشتی و لزوم دسترسی ساکنین شهر به خلیج چابهار (دریای کوچک) مقرر گردید مباحث مربوط به ضرورت، مکان و میزان توسعه بندر در فازهای ۳ و ۴ و همچنین نحوه اتصال آن به شبکه حمل و نقل ریلی و جاده ای مباحث مربوط به الحاق شهر و عناصر ساختاری آن به منطقه آزاد چابهار در کمیته ای با محوریت معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی و حضور نمایندگان معاونت معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی، سازمان بنادر و دریانوردی، شرکت راه آهن جمهوری اسلامی، سازمان منطقه آزاد چابهار و استانداری سیستان و بلوچستان مطرح در قالب «برنامه ریزی ارزش» ضمن بررسی مجموعه تهدیدها، فرصت ها، نقاط قوت و ضعف گزینه های مختلف (خصوصاً با پایش اثرات اجتماعی و زیست محیطی هر یک) حداکثر ظرف مدت ۳ ماه در خصوص گزینه منتخب اعلام نظر گردد و نظر کمیته مذکور به عنوان نظر شورای عالی شهرسازی و معماری در اسناد طرح جامع شهر منعکس گردد.