آرامگاه یا بقعه سید غلامرسول یکی از مکان های دیدنی و تاریخی چابهار است که نمایی سفیدرنگ با معماری هند دارد. بازی های سنتی بلوچی: بلوچستان مانند دیگر شهرهای و مناطق کشورمان بازی های محلی فراوانی دارد که متاسفانه کم کم رو به فراموشی می روند. مسجد جامع تیس مانند دیگر مساجد اهل تسنن یک مناره دارد. سرزمین سیستان دارای مکانهای باستانی و دیدنی فراوانیست مانند کوه خواجه که نام دیگر آن به زبان پهلوی (اوشیدا) است و به معنای کوه ابدی است. در گذشته زمینهایی با تپههایی از ماسههای روان و رسوبات دریایی بوده که بخشی از آن در مسیر رودخانهٔ هیرمند قرار داشتهاست. پرسش های اساسی پژوهش حاضر این بوده است که «با توجه به نظریه منطقه گرایی جدید، دولت های میزبان چه جایگاهی را در روند توسعه همگرایی دو بندر چابهار و گوادر دارند و چه اهدافی را دنبال می کنند و الگوی حاکم بر روابط ایران و پاکستان، چه اثراتی بر روند همکاری های آینده محور این دو بندر بر جای خواهد گذاشت؟ درحالی که مدل دندهای این خودرو نیز تولید میشود، اما تنها مدل اتوماتیک آن با آپشنهای بیشتر و پیشرانه دو لیتری وارد بازار ایران شده است.

و نام سیستان به بلوچستان افزوده شد.

با این وجود، غول فناوری چینی در حال آمادهسازی برای عرضه هر دو گوشی یعنی P50 و P50 پرو به بازارهای جهانی است. طرفین برای اعمال این اصلاحات به توافق رسیدهاند و فقط تشریفات قانونی آن در حال انجام است. در زمان خلافت خلیفه دوم، این سرزمین به وسیله عربها فتح و یکی از سرداران عرب به عنوان حاکم آن منصوب شد، ولی در اثر مخالفتها و جنگهای مردم مکران با وی، سرانجام این سرزمین را ترک کرد. دریای مکران زیباترین ساحلش را به این تکه کوچک از بلوچستان بخشیده. اگر قصد دارید که با قطار به چابهار سفر نمایید، قبل از هر چیزی باید بدانید که قطاری که مستقیم شما را به چابهار برساند، وجود ندارد. زمانی سیستان جزو متعلقات دولت ساسانی بهشمار میآمد که به دست اردشیر بابکان فتح شد و در سال ۲۳ هجری قمری، مسلمانان عرب این سرزمین را فتح کردند. و نام سیستان به بلوچستان افزوده شد. سیستان که تغییر یافتهٔ سجستان یا سکستان است به «معنای سرزمین قوم سکا» است. قوم سکا نزدیک ۲۵۰۰ سال پ.م. در سال ۱۳۹۸، کمی پس از درگذشت دختر آبی، که پس از تلاش برای ورود به ورزشگاه دستگیر شده بود، در بازی ایران و کامبوج از سری بازیهای مقدماتی جام جهانی فوتبال، رسماً به زنان اجازه دادهشد تا وارد ورزشگاه شوند.

در زمان حکومت سلجوقیان در کرمان، منطقه مکران نیز توسط آنها اشغال و تابع کرمان شد بعد از حکومت نادر، مکران اسماً جزو ایران بود، اما حکومت مرکزی تسلط کاملی بر آن نداشت. در زمان قدیم در سرزمین مکران باتلاق بسیار وجود داشت و «اراینا» یا «ایرینا» در زبان سانسکریت به معنی باتلاق است و برخی معتقدند از ترکیب این کلمه با کلمه «مکا» کلمهای پدید آمد که به مرور زمان به مکران تبدیل شد. در شهرستان سراوان، تپه ای سنگی وجود دارد که مردم محلی از قدیم به آن کوه مهرگان میگویند و از اجداد خود نقل میکنند که در روزهای معین مردمی بالای این تپه آتش میافروختند و مراسم نیایش اهورامزدا به جای میآوردند. منطقهٔ بلوچستان در قدیم به نام ماکا، ایالت چهاردهم ایران در دوران امپراطوری هخامنشی بودهاست که سپس در دوران پسین به مکران، تبدیل و احتمال میرود که پس از تسخیر توسط نادرشاه افشار (۱۱۶۰-۱۱۰۰ ه.ق) این ناحیه به بلوچستان تبدیل شدهاست. زاهدان مرکز این استان از طریق راهآهن با میرجاوه و پاکستان ارتباط دارد و از سوی کرمان هم به راهآهن سراسری ایران متصل است. این کوه تنها بلندی دشت سیستان است و مورد تقدس زرتشتیان هم قرار دارد زیرا آنان بر این باورند که پیامبر دین زرتشت از آنجا ظهور میکند.

در چابهار هر جاذبه طبیعی شگفت انگیزتر از دیگری است و خلیج گواتر از زیباترین جاذبههای طبیعی چابهار است که گردشگران را مسحور میکند. استان سیستان و بلوچستان با داشتن موقعیت راهبردی بازرگانی و ترانزیتی و دارا بودن کشاورزی و باغبانی (به ویژه میوههای استوایی و گرمسیری) و همچنین جاذبههای فراوان تاریخی و طبیعی و نیز صنعت در حال رشد از توانایی و ظرفیت بالایی برای توسعه و آبادانی برخوردار است. انتخاب چابهار به عنوان اولین سفرهای استانی و البته اظهارات رئیس جمهور تاکید دیگری بر اهمیت و جایگاه ویژه این منطقه استراتژیک در توسعه اقتصادی دارد، این در حالی است که رئیسی، سواحل مکران را ثروت ملی نامیده و گفته که بهترین منطقه برای ایرانیان خارج از کشور، حضور و سرمایه گذاری در سواحل مکران است. در سال ۳۰۴ هجری قمری، سرزمین مکران به وسیله دیلمیان فتح گردید. در سال ۱۳۹۹ اعلام شد که ذخیره مواد معدنی کشفی در این زمان در سیستان و بلوچستان، یک هزار و ۱۲۶ میلیون تن بودهاست که ۷۶۳ میلیون تن از آن در حال بهرهبرداری و ۳۶۳ میلیون تن، تنها شناسایی شده بود که آنان نیز دارای امکان بهرهبرداری بودهاند. آنان زبان خاص خود را دارند که به مکرانی معروف است در تپههای مکران آثاری به دست آمدهاست که تاریخ این سرزمین را به سه هزار سال پیش از میلاد میرساند.  Th​is was c᠎reated ​with GSA ​Content Ge᠎nera tor ​DEMO​.