گروه پژوهشی خدمات بهداشتی و سلامت چابهار وابسته به دانشگاه تربیت مدرس از سال ۱۳۷۹ فعالیت خود را در زمینههای تحقیقاتی موردنیاز منطقه مانند مالاریا، بهداشت خانواده، بهداشت فردی، کمخونی دختران، کچلی، تالاسمی، سل، التور، کنترل مرگ و میر گروههای هدف و بسیاری از موضوعات بهداشتی موجود آغاز نمود و در سال ۱۳۸۲ نیز مجوز موافقت قطعی فعالیت رسمی دائمی این مرکز از سوی شورای گسترش آموزش عالی صادر شد. اگر چه این شهر، مانند دیگر شهر های ساحلی جنوب، در گروه شهر های گرم به شمار می رود، اما گرمای آن به هیچ عنوان طاقت فرسا نبوده و باد های بسیار خنک و دلپذیری از سمت ساحل در آن می وزد. بازاز تیس از جدیدترین مراکز خرید چابهار به شمار می رود که روز به روز رونق بیشتری می گیرد. چشم گرداند به سمت دریا. بنابراین وارد شهر بم شوید و به سمت ارگ تاریخی بم بروید. اینها، وابسته به موردهایی چون عروسی، تولد نوزاد، داستانهای حماسی و عشقی، تاریخی و اجتماعی، اندوه و سرخوشی، عرفان و مذهب و دیگر است که به زبان موسیقی و آواز، به شکل نسلبهنسل به دوران کنونی رسیدهاند.

بینجو و هارمونی نیز از دیگر سازهای پرکاربرد بودهاند که از راه هند و پاکستان در موسیقی بلوچستان گسترشی یافتهاند. سازهای بومی این استان عبارتند از دونلی و قیچک و دهل و سوروز و تمبورگ و بنجو است. سازهای موسیقی سیستان و بلوچستان نیز گوناگونی بسیاری دارند و بادیها، کوبهایها و زهیها را در بر میگیرند که قیچک (سرود) شبیه کمانچه و زهی آرشهای است، رَباب و تمبورک نیز زهیهایی هستند که با پنجه یا زخمه نواخته میشوند؛ در ادامه همچنین سرنا، نَل (نی)، شیدی و دونَلی هم سازهایی بادی و سِماء یا دف، دهل بزرگ، دُهلک، دُرُّکُر، و تشتک و کوزه نیز از کوبهایهای وابسته شمرده میشوند. انتخاب چابهار به عنوان اولین سفرهای استانی و البته اظهارات رئیس جمهور تاکید دیگری بر اهمیت و جایگاه ویژه این منطقه استراتژیک در توسعه اقتصادی دارد، این در حالی است که رئیسی، سواحل مکران را ثروت ملی نامیده و گفته که بهترین منطقه برای ایرانیان خارج از کشور، حضور و سرمایه گذاری در سواحل مکران است.

طلا، مس، آنتیموان، منگنز، تیتانیوم و دهها گونهٔ دیگر از جمله کرومیت، آهن، تالک، منیزیت، گلسفید، آنتیموان، فلدسپات خاک صنعتی، نیکل، کائولن، سیلیس و سنگهای ساختمانی به ویژه گرانیت، این استان را از دید منابع طبیعی، توانمند میسازند. بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۶ این استان دوازدهمین استان بیکار کشور به حساب میآید. سیستان و بلوچستان با گسترهای افزون بر هفت میلیون هکتار آب و هوایی متغیر از گرم و خشک تا معتدل سرد و کوهستانی دارد. قیمت بیتکوین پس از آن تا صبح روز جمعه و تحت تاثیر انتشار خبر شرکت توئیتر مبنی بر تلاش برای فراهم کردن انتقال کمهزینه بیتکوین بین ۳۳۰ میلیون کاربر آن تا ۳۸ هزار و ۳۹۱ یورو صعود کرده بود، تا ۳۵ هزار و ۷۵ یورو سقوط کرد. زنان فروشنده در این بازار در هنگام فروش حصیربافی میکنند، برخی از زنان محلی فروشنده در بازار سنتی به صورتی هنرمندانه بر روی دست گردشگران نقش حنا میکشند. گردشگری این استان با آثار باستانی ایران و آثار تاریخی بیش از شش هزار سالهاش نمود پیدا میکند و در بخش جغرافیایی نیز ساحلها، قلههای بلند و باغهای میوههای گرمسیری و نیمهگرمسیریاش گردشگران را جذب میکنند؛ بازارهای سنتی و کوههای مینیاتوری نیز دیگر جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان هستند. Th is content h as  been writt en by GSA ​Content Genera to r DEMO !

بر پایهٔ گزارشی در خرداد ۱۴۰۰، آمارهای رسمی میگویند که به دلیل رخداد حادثههای جادهای و مرگ سرنشینهای خودروها، محورهای ارتباطی استان سیستان و بلوچستان در این زمان، از غیر امنترین جادههای ایران بودهاند. با توجه به گفتههای وی در حال حاضر تمرکز شورای رقابت بر مدیریت بازار خودرو است و این شورا سعی دارد با قیمتگذاری خودروهای داخلی، بازار خودرو را کنترل کند. در فروردین همین سال، رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از رخ دادن تصادفهای مرگبار در محورهای این استان، به شدت انتقاد کرده بود. معادن این استان عبارتند از معادن مس، طلا، کرومیت، منگنز، سنگ مرمر. سیستان و بلوچستان کمترین نرخ مشارکت اقتصادی را در بین ۳۱ استان کشور دارد. در سال ۱۳۹۹، برخی از موسیقیدانان سیستان و بلوچستان به ویژه در قیچکنوازی از وضعیت نامطلوب اقتصادی گفتند و اعلام شد که نداشتن بیمه تأمین اجتماعی و حقوق ثابت از مهمترین مشکلات هنرمندان موسیقی سیستان و بلوچستان در این دوره بودهاست. مشاور رییس جمهور بیان کرد: دغدغهای به نام مسائل فرهنگی و اجتماعی وجود دارد که برای آن برنامهریزیهایی کردهایم و قطعا جلساتی را با نخبگان و فعالان اقتصادی خواهیم داشت و در راستای یک تحول اساسی حرکت خواهیم کرد، زیرساختهای منطقه چابهار باید بررسی و حل شود.