امباگ یکی از بخشهای قدیمی آشپزی سیستان و بلوچستان است که به عنوان یک میراث سنتی در فهرست میراث فرهنگی ایران نیز ثبت شدهاست. سفال کلپورگان با پیشینه ساخت ۷۰۰۰ ساله، سوزندوزی با نقشهایی الگوگرفته از طبیعت استان، قالیبافی، گلیمبافی، حصیردوزی، چادربافی، پردهبافی، جوالبافی، نمدمالی، سکهدوزی، آیینهدوزی، پریواردوزی، خامهدوزی و سیاهدوزی را به عنوان مهمترین صنایع دستی و از رهآوردهای سیستان و بلوچستان نام بردهاند. برای عبور از این جاده، از شهر چابهار خارج شوید، به سمت شرق حرکت کنید و از رانندگی و دیدن طبیعت بینظیر جاده لذت ببرید. چابهار بسیار زیباست و جاهای دیدنی متنوعی دارد که باید مدت زمان زیادی را در این شهر ماند تا همه جا را دید و لذت برد. یکی از معروف ترین و دیدنی ترین جاذبه های گردشگری موجود در منطقه چابهار، تالاب لیپار است که در مسیر جاده ساحلی شهرستان چابهار به خلیج گواتر قرار دارد، جالب است بدانید که آب این تالاب در بیشتر مواقع سال صورتی بوده و به همین دلیل نیز به این نام مشهور شده است، همچنین توجه داشته باشید که این تالاب زیبا زیستگاه پرندگان بسیاری نظیر چنگر، فلامینگو، کشیم و غیره محسوب می شود و گردشگرانی که در سفر خود از این تالاب بازدید می کنند می توانند از تماشای پرندگان مذکور لذت ببرند.

همچنان در هالهای از ابهام است.

دلایل سفر به چابهار بسیار زیاد است. جالب است بدانید که این پدیده طبیعی بسیار مورد توجه زمینشناسان قرار میگیرد. در سراسر این خلیج لنج ها و قایق های صیادی فراوانی به چشم می خورد و ساحل آن برای گشت و گذار بسیار مناسب است. به گزارش خبرگزاری تسنیم از سواحل مکران، با وجود گذشت مدت زمان قابل توجه از ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و در حالی که تحلیف شوراهای شهرهای مختلف استان برگزار و شهردار یا سرپرست شهرداریها مشخص شده، تحلیف شورای شهر چابهار همچنان در هالهای از ابهام است. بر پایهٔ گزارشی در آذر ۱۳۹۸، استان سیستان و بلوچستان که از جمعیت جوانی برخوردار بوده، در این دوران از دسترسی به امکانات ورزشی مناسب محروم ماندهاست. بر پایهٔ گزارشی در فروردین ۱۳۹۶، صنایع دستی در استان سیستان و بلوچستان دارای جایگاه ویژهای در میان مردم و به ویژه قومها و عشایر آن است. بر پایهٔ گزارشی در خرداد ۱۴۰۰، آمارهای رسمی میگویند که به دلیل رخداد حادثههای جادهای و مرگ سرنشینهای خودروها، محورهای ارتباطی استان سیستان و بلوچستان در این زمان، از غیر امنترین جادههای ایران بودهاند.

منطقه آزاد چابهار

به دلیل همسایه بودن سیستان و بلوچستان با پاکستان و افغانستان و همچنین وجود تنها بندر اقیانوسی ایران (چابهار) در آنجا، این استان از ظرفیت بالایی برای پیشرفت برخوردار است. به همین دلیل است که معماری بومی و ارزشمند این شهر به ندرت در کتاب و رساله ای مورد بررسی قرار گرفته و مانند معماری بنادر جنوبی دیگر کشور نظیر بوشهر و بندر عباس و جزایر آنها حفظ نگردیده است و روزی خواهد رسید که دیگر از معماری این منطقه چیزی جز هتل ها و مجتمع های تجاری که به این اقلیم و فرهنگ تعلق ندارند برای آیندگان باقی نخواهد ماند. تولید انواع خرما در این استان سالانه ۱۶۷ هزار تن است که ارزش اقتصادی آن ۲۱۸ میلیارد ریال میباشد. سیستان و بلوچستان کمترین نرخ مشارکت اقتصادی را در بین ۳۱ استان کشور دارد. در دهه ۱۳۹۰، کمک نکردن کانونهای قوی مالی چون بانکها به تولیدکنندگان، مشکلات وابسته به آوردن ماشین و فناوری پیشرفته، دادن تسهیلات به افراد غیرمتخصص، فرار نیروی کار متخصص از استان، فرار سرمایه از استان و کمبود امتیازها و تشویقکنندگان سرمایهگذاری در این استان، از مهمترین مانعهای گسترش صنعتی آن هستند. ᠎This po᠎st h as been ᠎do᠎ne wi th GSA᠎ Content Generator  DE MO.

خرید از منطقه آزاد چابهار

ایستگاه راهآهن زاهدان مهمترین ایستگاه استان است. گردشگری این استان با آثار باستانی ایران و آثار تاریخی بیش از شش هزار سالهاش نمود پیدا میکند و در بخش جغرافیایی نیز ساحلها، قلههای بلند و باغهای میوههای گرمسیری و نیمهگرمسیریاش گردشگران را جذب میکنند؛ بازارهای سنتی و کوههای مینیاتوری نیز دیگر جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان هستند. یک رقم تجارتی برای داشتن حداقل مقبولیت گردو باید خشک میوه­ای با پوسته استخوانی صاف و مغزی به رنگ روشن تولید کند که بیش از ۴۸ درصد وزن خشک میوه را تشکیل دهد و مزه قابل قبولی داشته باشد. براساس گزارش مؤسسه عالی آموزش و پژوهش ریاست جمهوری، در برخی مناطق روستایی استان سیستان و بلوچستان نرخ فقر بین ۷۵ تا ۹۰ درصد است. بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۶ این استان دوازدهمین استان بیکار کشور به حساب میآید. سیستان و بلوچستان یکی از رکوردداران حاشیهنشینی در کشور است، طبق آخرین آمار در ۴ شهر زابل، زاهدان، چابهار و ایرانشهر با مجموع جمعیت حدود ۳ میلیون نفر، یک میلیون و ۸۲ نفر حاشیهنشین زندگی میکنند و در این شرایط کمتوجهی مسئولان به مردم حاشیهنشین استانی که در شاخصهای گوناگون محرومترین استان کشور محسوب میشود؛ جای تأسف دارد. طبق این گزارش از ۲۰ منطقه دارای بالاترین نرخ فقر در ایران، ۱۴ منطقه مربوط به مناطق روستایی شهرستانهای استان سیستان و بلوچستان، ۴ منطقه در استان کرمان، یک منطقه در استان فارس و یک منطقه نیز در استان خراسان جنوبی واقع شدهاست.

This ᠎data has  been gen​erat​ed ᠎with t​he  help of G SA C​ontent G ener᠎ator D​emov​ersion.