ا. م دیاکونوف .تاریخ ماد ص ۳۲۰ و ۳۸۳) سرزمین مکران از جمله شهرستان چابهار در دوران هخامنشى جز ساتراپى چهاردهم این سلسله بوده است وسعت قلمرو هخامنشى از سوى مشرق تا دره رود خانه سند ادامه داشته که پس از حمله عرب ها به ایران و زوال سلسله سا سا نیان در سال ۲۴ ه.ق عمر بن خطاب ، خلیفه دوم،سهیل بن عدى و عبد الله بن عتیان را براى تصرف کرمان و مکران اعزام داشت بیشتر کرمانیها و مکرانیها دادن جزیه را پذیرفتند و گروهى نیز مسلمان شدند . این بنا از قدیمى ترین ساختمان هاى سنگى موجود در شهر چابهار است با توجه به کتیبه سنگى موجود در قسمت جلوى اختمان ساخت ان به سال ۱۸۶۹ میلادى برابر با ۱۲۴۸ هجرى شمسى در زمان نفوذ پرتغالى ها بر مى گردد ساختمان با هدف تلگراف خانه احداث شده و به این نام معروف بوده است با گذشت زمان اداره پست در ان استقرار افته است . مسیر دریایی چابهار برای دور زدن پاکستان طراحی شده و هند در یک موقعیت جدید از برقراری روابط نزدیک تر با ایران و افغانستان به عنوان یک اهرم در برابر نفوذ سیاسی و اقتصادی چین از طریق پاکستان استفاده می نماید.

نامیده میشود. در اینجا پیدا میشود.

خلیج گواتر، خلیج نسبتن کوچکی در طول ساحل مکران در کرانه دریای عمان است که به لحاظ جغرافیایی جنوب شرقی ترین نقطه ایران به حساب می آید. در ساحل درک، به طور اعجاب انگیزی، دریا و کویر به هم رسیدهاند و حد فاصلی میان این دو وجود ندارد. اما برای قدم گذاشتن به منطقه و لمس زیبایی آن باید به حد کافی تجهیزات لازم برای سنگ نوردی همراه داشته باشیم. اما از سابقه شهر نشینى و نحوه پیدایش شهر چابهار اطلاع دقیقى دردست نیست .با مطالعه و پژوهش دقیق تاریخى مىتوان تا حدودى به این زمان دست یافت. آبوهوای این شهر و پیرامون آن همیشه بهاری و معتدل است و به همین دلیل چابهار (چهاربهار) نامیده میشود. در اینجا پیدا میشود. فرسایش، این کوههای رسوبی را آنقدر خاص و متفاوت شکل داده که وقتی وسط حلقهای از کوههای مریخی قرار میگیرید، دایناسورها هم میتوانند از پشت این کوهها به تخیلتان راه پیدا کنند. کوههای مینیاتوری از زیباترین جاهای دیدنی چابهار بشمار میرود که همه ساله گردشگران داخلی و خارجی فراوانی را به خود جذب میکند.

Th is po᠎st was creat ed wi​th the  help of G᠎SA Content Gene​rato r ᠎DEMO!

مسیر دسترسی به کوه های تاریخی چابهار : برای رسیدن به کوه های مریخی باید به جاده چابهار-گواتر بروید و بعد از طی کردن حدود ۴۰ کیلومتر میتوانید این جاذبه دیدنی را ببینید. ماده ۴ – هر شخص حقیقی و حقوقی می تواند به ازای صادرات خودرو یا قطعات خودرو یا سایر کالاها و خدمات مرتبط با انواع صنایع نیرو محرکه نسبت به واردات خودرو برای تنظیم بازار اقدام نماید. در این رابطه، طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان گفته است: «طرح ساماندهی صنعت خودرو که چند باری در تردد بین مجلس و شورای نگهبان بود، امروز بررسی شد. از این رو توصیه میکنیم که دارندگان خودرو از فروش هیجانی با قیمتهای زیر قیمت بازار خودداری فرمایند چرا که با توجه به مشخص نبودن سرنوشت این طرح، ممکن است فروش هیجانی با قیمت های اندک تنها به سود دلالان تمام شود. در اسکله هایش کشتی های اقیانوس پیما لنگر میگیرند تا تاجران سراسر جهان، به کسب و کار و بازرگانی شان برسند.

اما جاذبه های تاریخی و طبیعی شهر، ابدن در سایه موقعیت بازرگانی اش قرار نمی گیرد. اما تولید کنونی، برابر تمام ظرفیت نیست. این بازار در بین مردم بومی و مسافران بسیار محبوب است چرا که تمام کالاهای مورد نیاز آنها را تامین میکند. احتمالن تمام این کوه در طول سالیان دراز بر اثر فعالیت این چشمه ایجاد شده باشد. در این گزارش، به این موضوع نیز اشاره گردیده بود که ناآرامیها در بلوچستان و به ویژه آشوبهای دین محمدخان بر اثر سیاست دولت انگلیس است و دلیل این سیاست دولت انگلیس نیز بیم این دولت از اقتدار دولت مرکزی ایران در بلوچستان و به ویژه در چاه بهار دانسته شدهاست. محلی ها معتقدند که مسجد تیس دومین مسجدی است که بعد از ورود اسلام به ایران ساخته شده است. تنها بندر اقیانوسی ایران… بنابراین در سفر به چابهار تنها به بازارها و مجتمعهای خرید اکتفا نکنید و از این زیباییهای فوقالعاده نیز لذت ببرید. حتما این جاذبه را در لیست جاهای دیدنی چابهار در سفر به این منطقه فراموش نکنید. روستای قدیمی تیس با قدمتی بیش از ۲۰۰۰ سال در شمال ساحل و اسکله صیادی تیس، با مسجد زیبا و قدیمی و مردم روستایی و خونگرم آن از دیگر دیدنی های شهر چابهار است.