دلایل سفر به چابهار بسیار زیاد است. او در حالی که نمونه هایی از فرش های چینی را باز می کند تا نامرغوب بودن آن را در قیاس با فرش کشور ما نشان دهد ادامه می دهد : یکی از دلایل از دست رفتن بازار خارجی ما تولید فرش هایی با اسم مشهورترین مارکهای ایرانی است که توسط تولیدکنندگان بیگانه جعل شده و روانه بازار دنیا می شود او ادامه می دهد کشور چین یک شهر صنعتی با نام کاشان دایر کرده است و عمده فعالیت این شهر فرش بافی است که با نام فرش قطبی (یکی از مارکهای معروف کاشان ) تولیدات خود را به فروش می رساند. آقای احمد رحیمی که هیچ وقت قطعات فرسوده دستگاههای جوراب بافی خود را از بازار نخریده و با نبوغ خود آنها را در کارگاه اش ساخته است یکی دیگر افراد شاغل در این بازار است او هم می گوید : دیگر علاقه ای به توسعه کار ندارم . با ورود به یکی از پاساژها که عمده فعالیت آن تولید جوراب است اول چیزی که مورد توجه قرار می گیرد انبوه کارتن های نخ است که محیط داخل و بیرون مغازه ها با آن پر شده است . This h as be​en gen erated  wi᠎th t he help of GSA C on tent G​ener​ator D em oversion.

با عبور از دالان های بازار تهران عمده فروشی یا تک فروشی فرقی نمی کند آنچه که بیش از هر چیزی نگاه ها را متوجه خود می سازد محصولات خارجی است که با برچسب های مختلف از دیگر کشورها خصوصا چین به معرض فروش گذاشته شده است . آقای احمدی بالا بودن قیمت مواد اولیه را یکی از دلایل اصلی بالا رفتن قیمت تولیدات داخلی می داند و می گوید : دولت ما هم باید با الگو قرار دادن کشوری مثل چین که مواد ارزان قیمت را برای تولیدکنندگان خود فراهم می سازد تمام همت خود را به کار ببندد تا مواداولیه با قیمت اندک به دست ما برسد. شاید به ذهن خطور کند که استقبال نکردن از نوسازی صنعت از دلایل سیر قهقرایی تولید ما می باشد از این جهت با راهنمایی بافندگان وارد آپارتمانی می شوم که مجهز به دستگاههای بافندگی کامپیوتری است . آقای علی اشتری یکی از بافندگان جوراب با گله مندی از وضعیت تولید داخلی و جفایی که به آن می شود می گوید : سیاستهای حمایتی دولت از تولیدکنندگان اغلب مقطعی و ناپایدار بوده است تنها حمایت لفظی از تولید و ایجاد بنگاه های اقتصادی زودبازده کفایت نمی کند لازم است دولت پوشش حمایتی خود را از قشر تولیدکننده گسترده تر نماید و مواداولیه را به هر نحو ممکن به قیمت ارزان تحویل آنان بدهد و با پرداخت وام و انواع تسهیلات آنها را تشویق کند تا از صنعت روز دنیا استفاده کنند و جهت ارتقای تولیدات داخلی ابتکار و نوآوری داشته باشند.

علت را که می پرسم ادامه می دهد : با تغییر در دستگاهها موفق شدیم بهتر از جورابهای ابریشمی چینی تولید کنیم و مدتی با آموزش این فن به دیگران محصول منحصر به فردی را روانه بازار کردیم اما هجوم انواع جوراب چینی با قیمت ارزان توان رقابت را از ما گرفته است و کسی تولیدات ما را نمی خرد. آنچه که بیش از هر چیز دل هر ایرانی را به درد می آورد دیدن کالاهایی است که می توانستیم با تلاش صنعتگران داخلی نمونه آن را در داخل تولید کنیم هرچند کشور ما از لحاظ برخی تولیدات صنعتی دچار ضعف است اما در مورد تولید بعضی اجناس که به سرمایه گذاری کلان و حمایت شرکتهای غربی نیاز چندانی ندارد می توانستیم به خودکفایی کامل برسیم تا بازار ما جولانگه دست ساخته های بیگانه گان نباشد. در این بازار می توانید انواع ادویه و لباس های دست دوزی شده و بسیاری چیز های دیگر را خرید نمایید.  Art ic​le has be᠎en c re at ed with the  he lp of GSA᠎ Conte nt G᠎enerator DE​MO!

در این بازار حتما یک یا چند پتوی افغانی بخرید پشیمان نخواهید شد. اما بازدید از بازار سنتی تهران که محدوده ای چند هکتاری از خیابان پانزده خرداد تا خیابان مولوی را شامل می شود و گفتگو با تولیدکنندگان و کسبه بازار حتما ما را در یافتن جواب کمک خواهد کرد. این مسوول خاطر نشان کرد : استراتژی های وزارت راه و شهرسازی برای توسعه بندر چابهار از حدود یکماه پیش آغاز شد و اولین استراتژی تعیین مدیر برای کریدور شمال به جنوب کشور است. به دنبال شنیدن پاسخ وارد یکی از تولیدی ها می شوم . پیش از آنکه از محدوده بازار خارج شوم نشانی پاساژ ملی را که به من گفته بودند سیل البسه چینی را در آنجا می شود دید گرفتم و راهی آنجا شدم این پاساژ چند طبقه کاملا در سیطره محصولات چینی است طوری که برخی تولیدکنندگان ایرانی هم برای آنکه بتوانند اجناس تولیدی خود را در آنجا به فروش برسانند مارکهای چینی را به تولیدات خود چسبانده اند تا از قافله عقب نمانند! با هزار و یک تاسف متوجه می شوم اقتصاد پریشان کشور که نمود بارز آن را در بازار تهران به عینه می بینم برای بازسازی به یک همت بزرگ نیازمند است همتی که لازم است از سوی دولت و ملت اتخاذ شود و با استفاده از تمام استعدادهای بالقوه کشور و با استفاده از تدابیر اساسی اقتصاد بیمار و مجروحان آن را نجات یابد.