اگر اهل موزهگردی و شناخت شهرها، مردمان و فرهنگها هستید، موزه محلی چابهار این نیاز را برایتان برطرف کرده است. مسجد جامع تیس از آن دسته جاهایی است که باید آن را از نزدیک ببینید تا حق زیبایی و خاص بودنش برایتان ادا شود. مسجد جامع تیس دارای یک مناره است و به همین سبب با نام مسجد تک منارهای هم شناخته میشود. اگر به چابهار و سراوان سفر میکنید، حتما از این مسجد تاریخی و قدیمی دیدن کنید. با صحبت با راهنمایان محلی و کرایه یک قایق موتوری میتوانید لذت مشاهده جنگلهای حرا و همچنین دلفینهای زیبای خلیج گواتر را تجربه کنید. بعد از این توقف از شهر قم عبور کنید و از کاشان نیز بگذرید تا بعد از حدود ۵ ساعت رانندگی به شهر اردستان برسید. دوم، فارغ از اینکه مقام های طالبان بارها گفته اند که اولویت زیادی را بر توسعه روابط اقتصادی با چین قائل هستند، با این حال این گروه مایل است تا نوعی توازن را در روابط خارجی خود برقرار سازد و نمی خواهد تا حد زیادی به چین وابسته شود(چین تاکنون کمکی به ارزش ۳۱ میلیون دلار را به افغانستان متعهد شده و اکنون ارتباط هوایی با افغانستان را نیز از سرگرفته است).

اکنون در اثر تحریمها ارزش پول ایران بهشدت کاهش یافته و همین امر میتواند مشکلات زیادی برای آنها بههمراه داشته باشد. مشاور رییس جمهور تصریح کرد: مردم چابهار مشکلات زیادی دارند و تلاش میکنیم در کنار فعالیتهای اقتصادی، پیوستهای فرهنگی و رسیدگی به مشکلات مردم در حوزه مسئولیتهای اجتماعی در دستور کار قرار بگیرد. کوههای مینیاتوری شباهت زیادی به کوههای مریخی دارند و میتوانند تجربه قدم زدن روی سطح سیاره دیگری را برای شما تداعی کنند. کوههای مینیاتوری از زیباترین جاهای دیدنی چابهار بشمار میرود که همه ساله گردشگران داخلی و خارجی فراوانی را به خود جذب میکند. بعضی قسمت های ساحل چابهار چنان مواج است که توریست های خارجی و موج سواران برتر جهان پیش از خودمان آنجا را شناخته اند و به عنوان بهترین مکان برای موج سواری به جهان معرفی کرده اند. دکه باز نیز که یکی از بازارهای سنتی چابهار است که در مجاورت بلوار امام خمینی قرار گرفته و میتوان آن را درشمار جاذبه های گردشگری چابهار نیز قرار داد. ساحل بریس بخشی از سواحل مکران است و در مجاورت با دریای عمان قرار دارد. در بلوکان اجناس پاکستانی و هندی نیز به دلیل مجاورت سیستان و بلوچستان به کشورهای هند و پاکستان به فروش می رسد.

علت خرید زیاد دلار در افغانستان این است که این شهروندان بر این باورند که بهای دلار در اثر تحریمها بهزودی در ایران افزایش خواهد یافت و آنها میتوانند با عرضه و فروش دلار خود، درآمد خوبی کسب کنند. این بازار از اول صبح تا ظهر بر پاست. بازار ابریشم چابهار علاوه بر اجناسی نظیر لوازم خانگی و لوازم آرایش، کالاهای روزانه و مصرفی را نیز عرضه میکند. چون الگوهای طلاسازی که مورد توجه طلاسازان این مجموعه قرار میگیرد، مبتنی بر الگوهای طلاسازی در کشورهای همسایه از قبیل هندوستان خواهد بود. خیاط های این بازار، بیشتر مردانه دوز هستند و اغلب هم سرشان شلوغ است چون تقریبا هیچ کجای منطقه بلوچستان نمی توان لباس های آماده تهیه کرد و مردان بلوچ حتما لباس خود را سفارش می دهند. فروشندگان این بازار که اغلب خانم ها هستند با لباس های رنگارنگ تنوع خاصی به این مرکز خرید چابهار داده اند. تنها تمساح ایرانی بیشتر در میان باتلاق های دلگان، کلانی راسک و باهوکلات و رودخانه سرباز و ایرانشهر متمرکز است. آب رودخانه های سرباز، بمپور و راسک از صفحات جنوبی شهرستان ایرانشهر و بخش های دشتیاری قصر قند به رودخانه باهوکلات می ریزد و از آنجا به دریای عمان می رود.  This has been generated by G᠎SA C onte nt Gen᠎erator D em ov​ersion!

در کنار این ساحل زیبا یکی از مناطق بکر چابهار به نام کوه های مریخی قرار دارد. این بازار در بافت قدیمی شهر قرار دارد و چند متر بیشتر از ساحل دور نیست. اگر دلتان میخواهد علاوه بر خرید، با بافت شهری و فرهنگ مردم بومی نیز آشنا شوید، پیشنهاد ما بازار سنتی چابهار است. این کارشناسان گفتهاند که داد و ستد بازرگانی بر اساس حواله، نیاز به مداخله بانکی ندارد. این خلیج بسیار شبیه به خلیج چابهار است با این تفاوت که از نظر اندازه، تقریبا نصف خلیج چابهار وسعت دارد. فواره زیبای بلوچستان در اثر برخورد آب دریا با صخرههای سنگی به وجود میآید که حفرههای موجود در زیر صخرهها، باعث میشوند که آب دریا با فشار زیاد و همچون یک فواره بلند و دیدنی بیرون بیاید و شبیه به یک عروس سپیدپوش در آسمان برقصد. سبک معماری این مسجد، شبیه به مساجد هند و پاکستان است و زیبایی خیرهکننده آن، میتواند ساعتها شما را به تماشا وا دارد. حال اگر مقصد شما چابهار است و به دنبال بازاری برای خرید و تماشا هستید مستقیم به سمت دکه بازار بروید. اگر روزی در سفرنامه چابهار خود قصد رفتن به ساحل بریس را داشتید، در زمان حضور در این ساحل، نهایت دقت را داشته باشید.