حالا نسبت به بقیه بازارهای چابهار تیس بهتر بود اما من نمیفهمم لاستیک فروشی چیکار میکرد کنار لوازم آرایشی. جای تعجب ندارد؛ چرا که بنادر زیبا و حیاتی و اقتصادی ایران زمانی در تصرف پرتغالیها بود. به دلیل تجربه تورگردانی ما از سالهای گذشته در اینجا بهترین شرایط سفر به چابهار را برای شما بازگو میکنیم، لذا اولین آیتم در تور چابهار، پرواز است که تنها راه دسترسی ما به شمار میرود، هر روز از تهران یک یا چند پرواز به چابهار میرود و برخی از آنها مستقیم و با گذشت دو ساعت و نیم به این شهر و فرودگاه کنارک میروند و برخی دیگر نیز مثل ایران ایر به صورت غیر مستقیم و از طریق فرودگاه بندرعباس و یا زاهدان انجام میشود که هواپیما از تهران به زاهدان و یا بندرعباس میرود و پس از توقفی کوتاه روی باند فرودگاه به سوی چابهار ادامه پرواز میدهد. کوههای مینیاتوری چابهار یا کوههای مریخی چابهار نام کوههایی با ساختار و شکل ویژه در فاصله ۴۰ تا ۵۰ کیلومتری بعد از شهر چابهار، در مسیر گواتِر در سمت چپ جاده است که به دلیل نوع و وضعیت فرسایش و گونهٔ رسوبی خاص، اشکالی شبیه به ناهمواریهای سطح مریخ دارد. Th is was generated with t​he he​lp of GSA​ Content Generat or Demoversi on.

سوغاتی های چابهار

مهمترین پوشش گیاهى شهرستان چابهار که نوع غالب و مشخص گیاهان این ناحیه را تشکیل مى دهند عبارتند از: زیتون، توچ، کرچک، کنار، کهور خرما،کتانى، بیدام، لول، استبرق (کرک) انجیر معابد، چش. مردم بلوچ که ساکنین اصلی شهر چابهار به شمار می روند به آداب و رسوم مذهبی بسیار پایبندند و این آیین ها را با دقت فراوان به اجرا در می آورند. از سوی دیگر این بندر به علت نزدیکی به کشورهایی نظیر افغانستان ، پاکستان و آسیای میانه ، در آینده ای نزدیک با اتصال به شبکه ریلی کشور اهمیت ویژه ای در ترانزیت کالا به این کشورها خواهد داشت .بندر چابهار که در جنوب استان سیستان و بلوچستان واقع شده ، به دلیل استقرار در کنار دریای عمان از دیرباز کانون داد و ستد و تجارت و دریانوردی بوده است . دربندر چابهار به دلیل وجود آب و هواى معتدل، هرساله دو مرتبه میگودر آن پرورش داده مىشود. البته یکی از این غارها طبیعی است و دو تای دیگر مصنوعی و ساخته دست بشر هستند. عملیات اجرایی بندر شهید کلانتری که یکی از دو بندر مهم تور چابهار میباشد، از سال ۶۲ بطور جدی آغاز و باتکمیل ۴ پست اسکله فلزی در سال ۶۲ عملاً به بهره برداری رسید و بندر شهیدبهشتی نیز به عنوان دومین بندر مهم تور چابهار در سال ۶۱ با توجه به شرایط خاص حاکم بر خلیج فارس ( جنگ تحمیلی عراق بر علیه ایران ) و با تاکید دولت بر لزوم داشتن بندر در خارج از تنگه هرمز و خلیج فارس احداث گردید .

This data was c reat ed ​with the ​help ᠎of GSA C᠎onte nt G᠎enerator᠎ Dem ov ersion​!

زنان این استان از نظر سواد، درمانی، اجتماعی و رسانهای دچار مشکلات جدی هستند. از ویژگیهای دیدنی آن میتوان به موجهای بلندی که به دیواره صخره برخورد و تصویری آمیخته با قدرت میآفریند اشاره نمود. نتایج مطالعات فوق که درسال ۱۳۷۱ منتشر یافته است و مجموعه اهداف – استراتژی ها و سیاست های منطقه آزاد تجاری – صنعتی در مطالعات مذکور با توجه به چهار عامل “محیط بین المللی – محیط ملی – محیط منطقه ای و تجربه جهانی ” مناطق آزاد تجاری صنعتی تعیین شد. این ویژگی ممتاز در دیگر مناطق ساحلی جنوب ایران و حتی کشورهای حاشیه خلیج فارس دیده نمیشود. منطقه آزاد تجاری-صنعتی چابهار یکی از مناطق هفت گانه آزاد کشور به شمار می رود و اوایل دهه هفتاد در جهت بهبود اقتصاد کشور در حاشیه دریای عمان تاسیس شده است. مساجد با مشک، عود و ماده ای خوشبو به نام سوچکی عطرآگین می شود. در سال ۱۳۵۲ طرح جامع تاسیس بندر چابهار مطرح و قراردادهای تاسیس با پیمانکار ان مربوطه منعقد شد و پس از انقلاب اسلامی به دلیل کمبود منابع مالی بخشی از طرح به تعویق افتاد و بخشی از طرح شامل اسکله نصب سریع و موج شکن آغاز و به انجام رسید . باهوکلات یکى از پر آب ترین رودخانه هاى تور چابهار و عامل اصلى حیات و زندگى در جنوب بلوچستان به حساب میاید.این رودخانه بویژه به دلیل زیستگاه تمساح ایرانى از نظرگردشگرى اهمیت فراوانى به تور چابهار می بخشد.

یکی از مهم ترین ماه ها برای مردم چابهار، ماه رمضان است که مردم را به شدت درگیر خود می کند. علاوه بر تباهک در این ماه خوراکی هایی همچون نان تیموش، پکوره، بت ماش و شیرینی چنگال نیز درست می شود. در این بازارها از یک سو خانم های بلوچ با لباس های رنگارنگ دیده می شوند که بر دست های گردشگران نقش هایی با حنا رسم می کنند؛ از سوی دیگر خوراکی ها و مواد غذای رنگارنگ دلبری می کنند. وجود آبهای عمیق در خلیج وسیع شرایط مناسبی را برای پهلوگیری کشتی های بزرگ در این منطقه و ایجاد تاسیسات بندری با هزینه مناسب و صرفه اقتصادی فراهم کرده است . از زمان حضور پرتغالی ها از نخستین دهه های قرن ۱۶ در آبهای جنوب تا ظهور انگلیس بعنوان قدرت خلیج فارس در طول جنگ جهانی اول همواره بخشی از فعالیت های تجاری و دریانوردی رایج در آبهای جنوبی ایران در بنادر جنوبی استان سیستان و بلوچستان متمرکز بوده است . ویرانه قلعه پرتغالی ها در یکی از روستاهای این بندر ( تیس ) در پنج کیلومتری تور چابهار واقع شده است ،گواه رونق دریانوردی و اهمیت استراتژیک این خطه از بلوچستان در روزگارانی است که دولت استعمارگر و تجارت پیشه اروپا بازارهای چین ، هندوستان و بطور کلی شرق را جایگاه مناسب عرضه کالا و مصنوعات خود دانسته و حفظ و تسلط بر آنها را جزئی از سیاستهای استعماری و سلطه جویانه خود قلمداد می کردند. This c​ontent was creat ed  by GSA Conte nt Gen erator​ D emoversion.