یکی دیگر از اجناس و سوغاتی هست که در چابهار به وفور یافت می شود و در بازار سنتی با قیمت های مناسب میتوانید سوغاتی زیبا برای بانوان تهیه بفرمایید. ترشی های بسته بندی و فله از جمله ترشی انبه و لیمو را با قیمت مناسب در بازار سنتی چابهار می توانید تهیه بفرمایید. قلعه پرتقالی ها بر روی یک تپه در نزدیکی خلیج ساخته شده، دارای ۴ برج نیم دایره ای شکل با مساحت ۱۵ متر است که در زمان های قدیم نگهبانان از آنجا وظیفه محافظت از قلعه را انجام میدادند و همچنین در شرایط بد آب و هوایی برج های این قلعه مانند فانوس دریایی وظیفه هدایت کشتی ها را بر عهده داشته اند. در دهههای گذشته، مهمترین مانع پیش روی اقتصاد ایران، انزوای آن از جامعه جهانی بودهاست؛ این منزوی شدن، حاصل خارجیهراسی سیاستمداران محافظه کار این کشور و تحریمهای اعمال شدهٔ خارجی، به ویژه از سوی ایالات متحده است. پوشاک در ایران، در افسانههای ایرانی و نوشتار تاریخنگاران، مورد اشاره قرار گرفتهاست.

پدیده فرو رانش عمان به زیرمکران هنوز پایا است به همین دلیل ویژگیهای زمینشناسی مکران بسیار شاخص بوده و مورد توجه دانشمندان و پژوهشگران دانش زمینشناسی است. با اینکه لوکسژن یک برند تایوانی است، اما آمار فروش بسیار ضعیفی در بازار ایران دارد و علاوه بر این در بازار بزرگ چین، به عنوان کم فروش ترین برندهای خودروسازی در سال گذشته معرفی شده و رده های آخر جدول را از آن خود کرده است. زیرپهنه مکران شامل کوههای خاوری – باختری است که از جنوب گودال جازموریان تا ساحل دریای عمان را زیرپوشش دارد. پیشنهاد ما به شما این است که حتما با آنها عکس یادگاری بیندازید. وجود مناطق بکر و گونههای کمیاب و منحصر به فرد در این استان، نظر جانورشناسان و علاقهمندان به طبیعت را به خود جلب کردهاست. تماشاى لنج ها و قایق هاى ماهیگیرى و صیادان دریا دل که در حال صید ماهى هاى گوناگون مانند ماهى شیر، شوریده، حلوا و سنگسر و شاه میگوها، محصولات دریایى منحصر به فرد منطقه هستند دیدنى و خاطره انگیزاست.درحال حاضر حدود ۶۰ درصد از ماهى تن کشور در این منطقه تولید مىشود که این مقدار قابل افزایش است.»دربندر چابهار به دلیل وجود آب و هواى معتدل، هرساله دو مرتبه میگودر آن پرورش داده مىشود. A᠎rtic᠎le has been c reated by GSA Conte​nt G en erat or​ D​emoversi᠎on.

دوغ شتر و شربت خرما از نوشیدنی های وافر منطقه است . پوشاک هم همانطور که می دانید مشتمل بر لباس های مجلسی و لباس های معمولی و راحتی برای خانم ها و آقایان، کیف و کفش، عینک یا پارچه است. قرار گرفتن در کنار دریای عمان، داشتن ساحل ماسه ای، کوه های مینیاتوری، گل افشان ها، نزدیکی به کوه های فرسایشی روستای نگر و دسترسی مناسب به اسکله در کنار جنگل های حرا از شایستگی های روستای کوه مبارک است. حالا آن کوه ها را با اندکی تغییرات تصور کنید، کوه های مینیاتوری چابهار را خواهید دید که به شما میگوید، مریخ همین جاست و کوه های مریخی در دامن چابهار نقش بسته است. حدود ۵۵ درصد از کل مساحت استان معادل ۱۰٬۲۵۰٬۰۰۰ هکتار را مراتع دربرگرفتهاست که ۳۰۰ هزار هکتار مراتع خوب، ۷۵۰ هزار هکتار مراتع متوسط و ۲/۹ میلیون هکتار مراتع فقیر و خیلی فقیر میباشد. اگر قصد اقامت در هتل دو ستاره و با امکانات محدود را داشته باشید، هزینه یک شب اقامت حدود ۱۶۰ هزار تومان میشود.

زمینی : از طریق جاده زاهدان و ایرانشهر و یا جاده ساحلی بندرجاسک می توانید خود را به چابهار برسانید . در حاشیه جنوبی از نوع برخان است. در حاشیه شمالی مکران مجموعههای افیولیتی کرتاسه بالو در حاشیه دریای عمان ردیفهای سست و کم سیمان مولاس پلیوسن و پادگانههای دریایی کواترنر قرار دارند. در حال حاضر گونههای جانوری از قبیل خرس سیاه آسیایی (به بلوچی مم)، پلنگ ایرانی، گربه شنی، سنجاب بلوچی، قوچ و میش، کل و بز و جبیر به همراه پستانداران دریایی و پرندگانی همچون عقاب، شاهینها، هوبره، پلیکان خاکستری، زاغ بور و خزندگانی چون تمساح پوزه کوتاه ایرانی (به بلوچی گاندو)، لاکپشتهای خشکزی و آبزی به همراه بزمجه بنگال از جانوران بومی این استان هستند. به منظور حفاظت از گونههای زیستی جانوری و گیاهی سیستان و بلوچستان طرح مناطق چهارگانه حفاظت شده زیر نظر اداره کل حفاظت محیط زیست استان به اجرا درآمدهاست. همچنین این نوسانات رطوبت و وجود بادهای موسمی همچون بادهای معروف به صد و بیست روزه و باد هفتم یا گاوکش و ریزش جوی و اختلاف دما در ۲۴ ساعت به استثنای نواحی معتدل سواحل دریای عمان شرایط خاص اقلیمی، پوشش گیاهی و جانوری مناظر بدیعی را به وجود آوردهاست. مناطق حفاظت شده گاندو، جنگلی شیله، جنگلی بیرک و جنگلی پوزک، مناطق شکار ممنوع بزمان، بلبل آب نصرت آباد، مک سرخ و پزم، پناهگاه حیات وحش هامون، آثار طبیعی و ملی تفتان و پیرگل خاش ۱۱ منطقه حفاظت شده استان را تشکیل میدهد.