در چابهار دو اسکله بزرگ و بسیار مهم به نامهای شهید کلانتری و شهید بهشتی احداث شده است که در رونق اقتصادی و صنعت حمل و نقل بسیار تاثیرگذار هستند. به گفته وی، در پایان سالی که سیستان و بلوچستان به عنوان مقصد گردشگران ایرانیان قرار گرفته مقرر شده تا به ترسیم چهره مثبت استان در نگاهها بپردازیم تا در سال ۱۴۰۰ شاهد شکوفایی صنعت گردشگری در این استان باشیم. مدیر کل اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان در گفتگو با خبرنگار مانا در خصوص انجام اقدامات صورت گرفته در جهت استقبال از گردشگران نوروزی در سواحل دریای عمان اظهار داشت: نوروز ۹۷ شاهد حضور گردشگران و مسافران زیادی خواهیم بود و به این منظور اقدامات خوبی صورت گرفته است. همچنین در چابهار بر خلاف دیدگاه عموم مکانهای صنعتی زیادی احداث شده است که به میزان قابل توجهی باعث رونق اقتصادی چابهار شدهاند از جمله شهرک انرژیهای پاک و مجتمع فولاد. در واقع احداث این اسکلههای با کیفیت و بزرگ باعث شده است که امکان بارگیری و تخلیه کالا در این اسکلهها با تناژ بالا امکانپذیر باشد. سالیکا، فروشگاهی اینترنتی با مدل بازارگاه یا «MarketPlace» است که با تنوع دهها هزار کالا در دستههای متفاوت، خرید آنلاین همهچیز را برای همه در سراسر کشور امکانپذیر کرده است.  This da​ta w as cre ated by GSA᠎ Content​ Gen er at or Demover sion !

سوغاتی چابهار

در واقع یکی از شغلهای معروف در چابهار ماهیگیری است و این منطقه بندری بخش زیادی از مصرف ماهی در ایران را تامین میکند و بخشی از ان نیز صادر میشود. فضای سرسبز اطراف هتل و اب و هوای مطبوع محوطه، بیشتر گردشگران را ترغیب میکند که هتل لاله را برای اقامت خود انتخاب کنند. همچنین رستوران با کیفیت داخل هتل نیز گردشگران را از مراجعه به سایر رستورانها بینیاز میکند. هرچند بازارهای چابهار قابل مقایسه با کیش و قشم نیستند، اما میتوان اجناس خارجی ارزانی را از منطقه آزاد چابهار خریداری کرد، البته روی کیفیت آن چندان حساب باز نکنید. بازاری که به خصوص لوازم برقی، پتو و لوازم آرایش و لوازم خانگی گلدن هوس و فوما را میتوان با قیمت پایین و کیفیت مناسب در آن پیدا کرد. اگر در سفر به چابهار هوس کباب کردید حتما به رستوران تهرانی که به خاطر کبابهای فوقالعادهاش معروف است، سری بزنید. با اینکه بلیط هواپیما چابهار تهران در مقایسه با تهران کیش تهران یا قشم تهران از لحاظ پرسفر بودن در جایگاه پایین تری قرار دارد؛ ولی این باعث شده که بسیاری از تاجران تهرانی برای امور واردات و صادرات به جزیره چابهار سفر کنند.

سفر به چابهار

از منظر بررسیهای تاریخی، اجتماعی و جذابیت سکونتی، مناطق ساحلی از جذابترین مناطق دنیا و بستر فعالیت های عظیم اقتصادی و اجتماعی بهشمار میروند به گونهای که حدود دوسوم جمعیت جهان در محدوده ۶۰ کیلومتری حاشیه دریاها استقرار یافتهاند و بیش از ۸۰ درصد از شهرهای بزرگ جهان که امروزه به عنوان قطبهای تجاری شناخته میشوند، در مناطق ساحلی قرار گرفته اند و این مهم بیانگر جایگاه توسعه دریا محور است. اما بندر چابهار از لحاظ اقتصادی و در تجارت بینالمللی از جایگاه ویژهای برخوردار است به این دلیل که سازمانهای بینالمللی در زمینه حمل ونقل دریایی، دنیا را از لحاظ گردش حمل و نقلی به سه کریدور تقسیم کردهاند. همین اهمیت ویژه اقتصادی که بندر چابهار از آن برخوردار است باعث شده تا سرمایهگذاریهای زیادی در این منطقه صورت بگیرد. این مقام مسئول در استان سیستان و بلوچستان متذکر شد: چابهار نه تنها به دلیل اینکه تنها بندر اقیانوسی کشور است و منطقه آزاد تجاری بزرگی را در خود جای داده بلکه به دلیل دارا بودن طبیعتی منحصر به فرد از اهمیت ویژه ای در میان شهرستان های ساحلی جنوبی کشور برخوردار است. شهرهای بندری همیشه از لحاظ اقتصادی حائز اهمیت هستند و بندر چابهار نیز از این موضوع مستثنی نیست.

هزینه غذا در چابهار خیلی با سایر شهرهای ایران متفاوت نبوده و پرداخت هزینههای قابلتوجه در رستورانهای شیک و لوکس، امری طبیعی است. قیمت پرواز چابهار در شرایط مختلف متفاوت است و از بلیط رفت و برگشت هفتصد هزار تومانی تا دو میلیون تومانی متفاوت است که با توجه به روزهای عادی و تعطیلات تغییر میکند، البته که برخی پروازهای چارتر هم کنار سیستمی در مسیر تهران چابهار و مشهد چابهار وجود دارد که به قیمت تور اضافه می شود، قیمت بالای تور چابهار به دلیل هزینه بالای پرواز است که ۶۰% قیمت تور به آن تعلق میگیرد، ضمنا برخی روزها هم پرواز نیست و تیم تورگردانی علاءالدین تراول با در نظر گرفتن همه این موضوعات پروازی برای شما برنامهریزی خوبی میکنند. در این مرکز خرید میتوانید کالاهای چینی را با قیمت مناسب تهیه کنید. وی با اشاره به اینکه برگزاری جلسات ستادتسهیلات سفرهای نوروزی ادامه خواهد داشت، تاکید کرد: مقصد اکثر گردشگرانی که وارد استان میشوند چابهار است و امسال تمهیدات ویژه ای برای تسهیل سفر به این شهرستان در نظر گرفته شده است. در این گیاه شیره سفید رنگی جریان دارد و نوع آن از درختان کائوچوئی است. نکته دیگر در مورد این تالاب محل قرارگیری آن است، تالاب لیپار در یک تنگ و دره صخرهای که به یک کوه می رسد واقع شده و از آنجا که در مسیر جاده ساحلی چابهار به گواتر قرار دارد شما میتوانید جاذبههای طبیعی دیگری را نیز ببینید.