تمساح پوزه کوتاه، سنجاب بلوچی، خرس سیاه، بز، قوچ، میش، جبیر، آهو و گربه جنگلی از شاخصترین گونههای پستانداران و جیرفتی، دراج، زاغ بور، گیلانشاه خالدار، پلیکان خاکستری، بحری، بالابان، هما، عقاب طلایی و عقاب ماهیگیر از مهمترین گونههای پرندگان شناسایی شده در مناطق حفاظت شده سیستان و بلوچستان هستند. در سال ۱۳۹۹ اعلام شد که ذخیره مواد معدنی کشفی در این زمان در سیستان و بلوچستان، یک هزار و ۱۲۶ میلیون تن بودهاست که ۷۶۳ میلیون تن از آن در حال بهرهبرداری و ۳۶۳ میلیون تن، تنها شناسایی شده بود که آنان نیز دارای امکان بهرهبرداری بودهاند. حدود ۵۵ درصد از کل مساحت استان معادل ۱۰٬۲۵۰٬۰۰۰ هکتار را مراتع دربرگرفتهاست که ۳۰۰ هزار هکتار مراتع خوب، ۷۵۰ هزار هکتار مراتع متوسط و ۲/۹ میلیون هکتار مراتع فقیر و خیلی فقیر میباشد. همچنین نزدیک ۳/۶ میلیون هکتار را بیابان و شنزار دربر گرفتهاست. مساحت جنگلهای استان که بیشتر نیمه متراکم و کمتراکم هستند، نزدیک به یک میلیون هکتار میباشد. در دوران کنونی، این پوشاک در تابستان بیشتر سفید هستند و در زمستان نیز به رنگ تیره در میآیند. This a​rtic​le was do᠎ne ​by GSA᠎ Con tent Generator D​em over sion!

خرید از منطقه آزاد چابهار

این مجتمع تجاری به فروش لوازم آشپزخانه به خصوص کریستال معروف شده است، ولی شما میتوانید انواع کیف و کفش و پوشاک را هم خریداری کنید. در شرق و غرب شما به جای رستوران برای غذا اقامتگاه های بومگردی رو دارین که میتونید بعد از خوردن غذا چای هم بخورین و استراحت هم بکنین. مسافران می توانند در سایت لظح آخر تمام تورهای لحطه آخری به چابهار را با جزئیات کامل مشاهده کنند و از پشتیبانی ۲۴ ساعته تمام آژانس های موجود در سایت بهره مند شوند. ساکنان حاشیهنشین چابهار پایینترین شاخصهای زندگی را دارند. سازهای موسیقی سیستان و بلوچستان نیز گوناگونی بسیاری دارند و بادیها، کوبهایها و زهیها را در بر میگیرند که قیچک (سرود) شبیه کمانچه و زهی آرشهای است، رَباب و تمبورک نیز زهیهایی هستند که با پنجه یا زخمه نواخته میشوند؛ در ادامه همچنین سرنا، نَل (نی)، شیدی و دونَلی هم سازهایی بادی و سِماء یا دف، دهل بزرگ، دُهلک، دُرُّکُر، و تشتک و کوزه نیز از کوبهایهای وابسته شمرده میشوند. جایگیری سیستان و بلوچستان در کمربند فلزایی و معدنی کره زمین که از یوگسلاوی تا پاکستان ادامه مییابد و داشتن معادن به نسبت غنی گشوده و ناگشودهٔ فلزی و سهم داشتن بالای این استان از برخورداری از چنین معدنهایی، بهعنوان تواناییهای استان شناخته میشوند. Data w​as gen er ated by G SA  Co​nt ent Ge ne᠎rator DEMO!

منطقه آزاد چابهار

بینجو و هارمونی نیز از دیگر سازهای پرکاربرد بودهاند که از راه هند و پاکستان در موسیقی بلوچستان گسترشی یافتهاند. خوراکهای سنتی سیستان و بلوچستان در باورها و طبیعت، ریشه دارد. همچنین اعلام شد که کشف معدنهای جدید نیز با توجه به ظرفیت استان، همواره ادامه دارد. در سال ۱۳۹۹، برخی از موسیقیدانان سیستان و بلوچستان به ویژه در قیچکنوازی از وضعیت نامطلوب اقتصادی گفتند و اعلام شد که نداشتن بیمه تأمین اجتماعی و حقوق ثابت از مهمترین مشکلات هنرمندان موسیقی سیستان و بلوچستان در این دوره بودهاست. به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، هیئت وزیران در جلسه ۲ مهر ۱۳۹۹ به پیشنهاد دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی و به استناد قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری- صنعتی، با انتخاب سازمان حسابرسی به عنوان حسابرس مستقل و بازرس قانونی سازمان منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ موافقت کرد.

سیستان و بلوچستان کمترین نرخ مشارکت اقتصادی را در بین ۳۱ استان کشور دارد. موسیقی سرحد زمین بهویژه در شیوهٔ اجرای سرنا و دهل و تکنیک، دارای هموندی با منطقهٔ سیستان هستند؛ اگرچه موسیقی جنوب بلوچستان یا مکران، از شمال آن گوناگونی بیشتری دارد. آدرس بازار پردیس: شهر چابهار، بلوار امام خمینی به طرف کنارک، این بازار در ده کیلومتری شهر و در بیرون شهر قرار دارد. وی ادامه داد: یکی از گروههای مجتمع خدمات فناوری دانشگاه صنعتی شریف، موفق شد پایش اراضی کشاورزی و باغات را از طریق تصاویر ماهوارهای برای کشاورزان و باغداران تسهیل و کمک کند تا بهرهوری مراحل کاشت، داشت و برداشت تا میزان ۳۰ درصد صرفاً با استفاده از تحلیل تصاویر ماهوارهای و بهکارگیری الگوریتمهای یادگیری ماشین و ابزار هوش مصنوعی نسبت به ارائه راهکارهای مشاورهای برای خصوصاً کشاورزانی که در سطح وسیع کشت میکنند، با دقت بیشتری و در سطح ده در ده، افزایش یابد و اطلاعات را پایش و نسبت به جلوگیری از هدر رفت منابع سرمایهای و برداشت محصول بهتر و باکیفیتتر توفیقاتی را کسب کنند. بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۶ این استان دوازدهمین استان بیکار کشور به حساب میآید.