مدیرکل بنیاد مسکن استان سیستان و بلوچستان گفت: بر اساس پیش بینیها ۷ هزار و ۵۰۰ واحد مسکن محرومان استان تا پایان سال ۹۹ و نهایتاً تا اوایل سال ۱۴۰۰ به اتمام خواهد رسید. در میان دشت کهیر و تنگ و در ۲۰ کیلو مترى روستاى کهیر در مسیر جاده تنگ گالک به فاصله چند کیلومترى ۳ تپه کوچک گل فشان به ارتفاع ۱۰ تا ۲۰ متر وجود دارد که ۲ تاى آنها همانند تپه بوده و از چند سال پیش غیرفعال شده است و سومى شکل یک آتشفشان بوده و در حال حاضر فعال است که یک پدیده منحصر به فرد طبیعى است و نظیر آن فقط در ۳ نقطه دیگر جهان گزارش شده و همواره از دهانه آن گل سرد طوسى رنگى تراوش مىکند. به گزارش مانا نصیر بارکزهی با اشاره به اینکه سال ۹۶ در تقویم گردشگری کشوربه نام “استان سیستان و بلوچستان مقصد گردشگری ایرانیان” نامگذاری شده است، گفت: با توجه به ظرفیت ها و توانمندی های چابهار در بحث گردشگری، سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی چابهار هم سو و همگام با سایر ادارات و ارگان های اجرایی چابهار با تشکیل کمیته های ده گانه کاری، آماده پذیرایی از مسافران نوروزی است. بندر چابهار به دلیل موقعیت راهبردی، که نزدیکترین راه دسترسی کشورهای محصور در خشکی آسیای میانه (افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان) به آبهای آزاد است از اهمیت فراوانی برخوردار است و سازندگی و سرمایهگذاری فراوانی در آن صورت میگیرد؛ از جمله ساخت اسکله و افزایش گنجایش بارگیری کشتیهای اقیانوسپیما (در خلیج چابهار) و ساخت راهآهن به سوی آسیای میانه و احداث فرودگاه بینالمللی.

در دهه ۷۰ پایه گذاری گردید.

از آنجا که بندر چابهار نزدیکترین مسیر دسترسی کشورهای افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان به آبهای آزاد است، اهمیت زیادی دارد و یکی از پر رونقترین بنادر کشورمان میباشد. مدیر عامل منطقه آزاد چابهار توضیح داد: در حال حاضر تمامی برنامههای نوروزی را کنسل کردهایم. آن چیزی که چابهار را از شهر های دیگر برای خرید محصولات متمایز می کند، تنوع بسیار بالای انواع محصولات آرایشی و برقی است. این روستا در هفت کیلومتری بندر چابهار از نزدیکترین روستاهای صیادی به این شهر است و از سمت شرق از طریق جاده ساحلی بنادر صیادی بریس، پسابندر و خلیج گواتر را به شهر منتهی میسازد. یکی از بهترین سوغاتی های شهر چابهار محصولاتی است که توسط هنرمندان بومی رشته حصیربافی ساخته می شود. ارسال برنج شمال به چابهار: اینکه شما بتوانید بهترین برنج شمال را در چابهار تحویل بگیرید، خیلی هیجان انگیز است. پیکره هفتم از این تقسیم بندی، به صنایع متوسط، کوچک و انبارها اختصاص یافته است و بر همین اساس و در راستای اجایی و عملیاتی آن، شهرک صنعتی منطقه آزاد چابهار در دهه ۷۰ پایه گذاری گردید. لنگرگاه آن قابلیت پهلوگیری کشتیهای اقیانوسپیما را دارد و ازمناطق آزاد بازرگانی ایران است. چابهار از نقاطی است که شرایط جغرافیایی خاص آن به همراه فرهنگ و سنن دیرپای و گستردگی اقوام و طوایف موجبات هنرآفرینی ساکنان بومی آن را فراهم آورده است، به طوری که این منطقه از کشور را میتوان جزو قطبهای صنایع دستی ایران نامید.

در آثار برخی از مورخان سدههای اول اسلامی به نام این روستای باستانی اشاره شده است .از دیگر جاذبههای تاریخی منطقه چابهار میتوان به آرامگاه سید غلام رسول، قلعه پیروز گت، گورستان تپه نهادی، ساختمان قدیمی تلگراف خانه و قدمگاه خضر اشاره کرد. در زبان بلوچی ،”بان ” مرد صالح و خداپرست و تارک دنیا را میگویند و “مسیتی” معبد و پرستشگاه خوانده میشود.در درون یکی از غارها که طبیعی و کوچک است یک آرامگاه مکعب و صندوقچهای که ارتفاع گنبد آن ۴۰ سانتی متر است دیده میشود. کوههای مریخی از ۳۵ کیلومتری شرق چابهار آغاز و دهها کیلومتر به طرف شرق ادامه یافته و دارای قلههای مدور حاصل از فرسایش است. روی دیوارهای سه طرف گنبد با جوهر قرمز و بنفش، خطوط و علاماتی نقش بسته که بیشتر به خط “گجراتی” و خطوط هندی شباهت دارد. این کوهها در سطح منطقه به دلیل شباهت به سطح سیارات فضایی به کوههای مریخی و به خاطر زیبایی به کوههای مینیاتوری مشهورند، “بدلند” یا “بد بوم” درواقع عبارت است از زمینها و ارتفاعات لم یزرع که خود در برابر فرسایش به این شکل در آمدهاند.

This conte᠎nt has been  done by GSA C᠎on᠎tent Gen​erator D em oversion᠎.

خرید از منطقه آزاد چابهار

کوههای بدبوم یا مریخی (ارتفاعات آریا) نیز یکی از مناظری است که به موازات ساحل از منطقهً کچو تا خلیج گواتر کشیده شدهاند و از پدیدههای ژئومورفولوژی این ناحیه هستند. در مسیر جاده کنارک – چابهار و در ۵ کیلومتری شهر و ساحل تیس با آلاچیق های زیبا وجود دارد .این ساحل به دلیل شیب بسیار کم و ملایم تا صدها متر دورتر از ساحل دارای عمق یکسان و کمتر از ۱.۵ متر است. ساعت پانزده و سی دقیقه به چابهار برگشتیم و یکراست به بازار سنتی و محلی در مرکز شهر رفتیم. ازطرفی برای رسیدن به بندر بریس و دیدن قایق های کوچک و بزرگش باید ۶۴ کیلومتر از مرکز بندر چابهار دور شوید . در چابهار به دلیل موقعیت منحصر به فرد آن که تنها بندر اقیانوسی کشور است (اقیانوس هند) منطقه ای وجوددارد که به ساحل صخرهای (دریا بزرگ) معروف است.منظره برخورد موج و صخره و ارتفاع آب که گاه تا ۵ متر پس از برخورد با صخرههای بلند، اوج میگیرد انواع خرچنگها و لاک پشت هایی که روی صخره ها همبازی موج اقیانوس و جدال موج و صخره اند همه و همه جلوه های نابی از طبیعت شاعرانه را به تصویر میکشند. چابهار یکی از شهرهای جنوب خاوری استان سیستان و بلوچستان ایران و تنها بندر اقیانوسی ایران است که در کرانه دریای مکران و اقیانوس هند قرار دارد.