سایت Ramzarz.news - الکسا ایران طبیعت بکر این روستای بینظیر و دیدنی، باعث شده تا به مقصدی برای گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شود. وجود مناطق بکر و گونههای کمیاب و منحصر به فرد در این استان، نظر جانورشناسان و علاقهمندان به طبیعت را به خود جلب کردهاست. یکی از غذاهای مشهور سنتی که متعلق به کل ایران است و طرفداران زیادی به خود اختصاص داده است آبگوشت نام دارد، در واقع این غذای لذیذ بهانه ای برای دورهمی های خانوادگی به شمار می رود. چابهار، شهری که در جنوب شرقی سیستان و بلوچستان قرار دارد که از مهم ترین شهرهای بندری و مناطق آزاد و تنها بندر اقیانوسی کشور محسوب می شود و از لحاظ گردشگری به دلیل جذابیت های طبیعی و تاریخی بی نظیر و فوق العاده اش توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است. در میان قبرها چند قبر ایستاده بچشم میخورد و یک مقبره پلکانی با سرپوش صندوقچهای از سنگ وگچ به صورت نیمه سالم بدون لوحه و تزئینات خارجی وجود دارد که به نظر میرسد از دوران اسلامی یا جدید باشد. درب تابه را بگذارید و شعله گاز را کم کنید تا پیاز برای چند دقیقه دیگر بپزد.

This c onte᠎nt h᠎as been created wi​th G​SA Con te nt G ener at or DE᠎MO.

حداقل درجه حرارت زمستان در زاهدان و خاش معمولاً ۸-۷ درجه سانتیگراد زیر صفر و هر چند سال یکبار تا ۱۸- درجه سانتیگراد نیز نزول میکند. این مواد را زیر بار سنگین می گذارند تا سفت شده و چسبنده تر گردند. جایگیری سیستان و بلوچستان در کمربند فلزایی و معدنی کره زمین که از یوگسلاوی تا پاکستان ادامه مییابد و داشتن معادن به نسبت غنی گشوده و ناگشودهٔ فلزی و سهم داشتن بالای این استان از برخورداری از چنین معدنهایی، بهعنوان تواناییهای استان شناخته میشوند. یک فرونشست تکتونیکی است که در جنوب آتشفشان بزمان و شمال کوههای بشاگرد و همچنین ارتفاعات خاور ایرانشهر حاوی رسوبهای سیلتی- رسی که بر این فرونشست تخلیه میشوند. خورشهای سیستانی شامل کشک زابلی، اوجیزک (همانند اشکنه) و آبگوشت میشوند. ۴۰۰ هزار هکتار از زمینهای استان قابل کشت بوده و آب مورد نیاز نیز از منابع آبی شامل چاهها، قناتها، چشمهها و رودخانههایی از جمله هیرمند تأمین میشود. ۶ شهرستان سیستان و بلوچستان، شامل زاهدان، زابل، ایرانشهر، سراوان و چابهار باند فرودگاهی دارند. سیستان و بلوچستان، «رنگینکمان معادن کشور» دانسته شدهاست.

در خرداد ۱۳۹۴ اعلام شد که سفال کلپورگان، خامهدوزی سیستان و سوزندوزی بلوچستان، نشان یونسکو گرفتهاند و در این تاریخ، ۱۱ فروشگاه صنایع دستی در این استان فعال بودهاست. موسیقی قسمتی جداییناپذیر از زندگی مردم بلوچ بودهاست و در طول سالها، بلوچستان و هند اثرگیریهای دوسویهٔ فرهنگی را دارا بودند. اگر قهوه دوست دارید، باید بدانید که یکی از مرغوبترین انواع قهوهها در روستای دیدنی شیرگواز کشت میشود. مسیر دسترسی به روستای درک : برای رسیدن به این روستا باید از چابهار و کنارک حرکت کنید و راه روستای زرآباد را در پیش بگیرید. اصلا وقتی در یک شهر گم بشوید میتوانید خودتان را دوباره پیدا کنید. حالا که انگیزه سفر به چابهار را پیدا کردیم، به بررسی شیوههای سفر به این شهر میپردازیم. گردشگری این استان با آثار باستانی ایران و آثار تاریخی بیش از شش هزار سالهاش نمود پیدا میکند و در بخش جغرافیایی نیز ساحلها، قلههای بلند و باغهای میوههای گرمسیری و نیمهگرمسیریاش گردشگران را جذب میکنند؛ بازارهای سنتی و کوههای مینیاتوری نیز دیگر جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان هستند. به دلیل همسایه بودن سیستان و بلوچستان با پاکستان و افغانستان و همچنین وجود تنها بندر اقیانوسی ایران (چابهار) در آنجا، این استان از ظرفیت بالایی برای پیشرفت برخوردار است.

از نگاه زمینشناسی، در گذشته جازموریان حاشیه جنوبی بلوک صحرائی لوت تصور میشد ولی بررسیهای ژئوفیزیک هوائی نشانگر آن است که در این ناحیه پی سنگ از نوع پوسته اقیانوسی است و لذا به نظر میرسد که فرونشست جازموریان به واقع گودال پیش کمانی منشورهای فزاینده مکران است. بی شک ارتقاء سطح بینش، نوع زندگی و آگاهی ما، تابعی از تجربیات و آشنائی با آداب و رسوم و فرهنگهای مختلف داخلی و خارجی هست و سفری که ما در پیش داشتیم تلفیقی از ایجاد آرامش و شناخت فرهنگ بومیِ هم وطنانمان در استان سیستان و بلوچستان بود. در سال ۹۴، ۲۰۰ هزار کودک و نوجوان در استان سیستان و بلوچستان از تحصیل بازماندهاند و تنها ۵۰ درصد ورودیهای مدارس در کسب مدرک دیپلم موفق میشوند، همچنین بیش از نود درصد کلاسهای مدرسهها غیراستاندارد میباشد استان برای رسیدن به سطح آموزشی مناسب به ۸۰۰ هزار متر مربع فضای آموزشی و ۸ هزار نیروی انسانی بیشتر نیازمند است. در سال ۱۳۹۸، اقتصاد آنلاین از «آمار تکاندهندهٔ محرومیت تحصیلی در سیستانوبلوچستان» و «نبود امکانات اولیه برای تحصیل در مدارس این استان» نوشت.