بخشی از زیستگاه اصلی این تمساح که محلی ها ان را گاندو می نامند در شهرستان چابهار و بخش دیگری درمحدوده شهرستان سرباز وایرانشهر قرار دارد.این تمساح که نادرترین انواع تمساح در جهان است در رودخانه سرباز ، باهوکلات و راسک وباتلاق های دلگان و کلانی زندگی می کند. این قانون اساسی، چارچوبی برای قانونگذاری سکولار، دستورالعمل تازهٔ قضایی و مطبوعات آزاد فراهم ساخت. طبیعت روستا و رودی که از میان آن میگذرد، فضا را برای کشاورزی، باغداری و دامداری فراهم کرده. بندر گواتر چابهار در جنوب شرقی ایران و آخرین نقطه مرزی شهرستان چابهار یکی از زیباترین ساحل های ایران می باشد که از یک سمت به دریا و جزر و مد زیبای آن و از سمت دیگر به جنگل های حرا میرسد و این موضوع توجه هر بیننده ای را به خود جلب میکند. کمی بعد، آشکار شد که بریتانیا و شوروی خواستار کنار زدن رضاشاه هستند و این دو، در نهایت از سلطنت پسر او، محمدرضا پهلوی حمایت کردند.

مصدق که در اوایل جنبش نفت، از حمایت شاه برخوردار بود، پس از ملیشدن صنعت نفت در سال ۱۳۲۹، محبوبیت بسیاری میان مردم کسب کرد. از مهمترین وقایع دوران محمدرضا شاه، آغاز جنبش ملیشدن نفت ایران و قدرت گرفتن محمد مصدق بود. کمی پس از پادشاهی وی، در آغاز دههٔ ۱۳۲۰، ایران پذیرفت که رسماً در کنار متفقین قرار گیرد و متفقین اعلام کردند، به استقلال و یکپارچگی سرزمین ایران احترام خواهند گذاشت. در دوران پادشاهی رضاشاه، بازساخت آموزشی و قضایی ایران، انجام شد که اساس یک دولت مدرن ایرانی را بنا نهاد و از نفوذ طبقات مذهبی، کاست. در پایان این رخدادها، رضاشاه از مازندران به پا خواست و دودمان پهلوی را بنیان نهاد. همانند دیگر کشورهای نیمهاستعماری این دوره، ایران به منبع مواد اولیهٔ ارزان و بازار کالاهای صنعتی کشورهای غربی تبدیل شد. او بیان داشت: مناطق آزاد در دنیا محبوبیت خاصی دارند و در توسعه تجارت، صادرات، تولید، انتقال فناوری و اشتغالآفرینی نقش بیبدیلی را در دنیا بازی میکنند و کشورهای بزرگی را میبینیم که از طریق همین مناطق آزاد توانستند ارزش افزوده بسیار بالایی را ایجاد کنند. بتوماش، تخلان، شیر چای و بسیار غذاها و نوشیدنی های این شهر در چابهار برای گردشگران دلچسب و متفاوت است. ᠎Th is h​as ​be​en cre​at᠎ed with the ​help of G SA C᠎on᠎tent Ge᠎ne​ra᠎tor ᠎DEMO.

در بندر چابهار به سوزن دوزی، بلوچی دوزی نیز گفته میشود که در ساخت این هنر پارچههایی با رنگهای گوناگون و جنسهای متنوع و نخهای مختلف مورد استفاده قرار میگیرند، به این صورت که بر روی پارچههایی با جنس متفاوت نظیر ابریشم، کتان و یا پشم با استفاده از نخهای مختلف، طرح و نقشهای بسیار جذاب دوخته میشود و نمای بسیار زیبایی به پارچه میبخشند. به گزارش چهاربهاران، بازار سنتی چابهار به خاطر عرضه تولیدات زنان و مادران بلوچ به بلوک بازار شهرت یافته است، اما اکنون نهتنها مادربزرگها بلکه تمام نسلها از این بازار سنتی چابهار نان میخورند. خرید و بازدید از جاذبهها، هر دو دلایل محکمی برای سفر به چابهار هستند اما بهانه خرید انگار از قدرت بیشتری برخوردار است چون این منطقه به لحاظ موقعیت بندری که دارد، کالاهای خارجی زیادی وارد میکند و مراکز خرید متنوعی دارد که اجناس خود را ارزانتر از جاهای دیگر عرضه میکنند. در دوران نادرشاه، ایران به گستردهترین حالت خود، از زمان سقوط شاهنشاهی ساسانی رسید و فتوحات و پیروزیهای نظامی نادرشاه، تا جنگهای ایران در داغستان ادامهدار بودند؛ اما از آن پس، افشاریان رو به زوال رفتند و نخستین شکستها پدیدار گشتند. جنگهای ایران و روسیه در دوره قاجار (۱۸۱۳-۱۸۰۴ و ۱۸۲۸-۱۸۲۶) باعث شکست و از دسترفتگی قطعی سرزمینهایی گسترده از ایران شد؛ ارتش ایران در این جنگها مجبور شد که با سلاحهای برتر و ترفندهای نظامی که هنوز آنان را فرا نگرفته بود، نبرد کند.

به نحوی که با روی دادن قحطی ۱۸۷۲-۱۸۷۰ ایران، بخش قابل توجهی از جمعیت این کشور، جان باختند. بر اساس آمار سال ۲۰۱۸ میلادی گروه بانک جهانی، رشد جمعیت سالانهٔ ایران، ۱٫۴ درصد بودهاست. با پیشرفت جهان، در ایران نیز نیاز به فضای سیاسی و رسانهای جدید حس شد و با فرمان محمدرضا پهلوی، تمام زندانیان سیاسی از عفو کامل برخوردار گشته و فضا برای رسانهها بازتر شد؛ در همین حین، احزاب سیاسی در این کشور جان گرفته و بر عموم مردم اثر گذاشتند. در این سال، بانکهای ایرانی به صورت ماهانه تا سقف ۶ هزار میلیارد ریال، قابلیت ارائهٔ تسهیلات به شرکتهای دانشبنیان کشور را داشتهاند. جایگاه زنان در موسیقی ایرانی، پس از انقلاب ۱۳۵۷، با محدودیتهایی مواجه شد و فقهای اسلامی این کشور، اعلام داشتهاند که آواز خواندن آنان، کاری لهو و لعبی است. عموما این درختان دارای قدمتی بالای ۱۰۰ سال هستند و اکثرا در نزدیکی زیارتگاه ها قرار دارند یا قبلا زیارتگاه بوده اند. شهرک کنارک در ۳۰ کیلومتری بندر چابهار قرار دارد که به عنوان شهر دست دوم فروشی شهرت یافته است. شاید با نگاه به این هزینهها از دیدن زیباییهای شگفتانگیز این شهر منصرف شوید.