مدیر عامل منطقه آزاد چابهار با اشاره به ماموریت هند در بازسازی افغانستان از یک طرف و علاقمندی کشور چین به انتقال انرژی به غرب آن کشور افزود: در همین راستا کشور هند علاقمند است از زیر ساخت های این منطقه برای بازسازی افغانستان بهره مند گردد و در همین جهت قرار داد بهره برداری از فاز اول بندر شهید بهشتی را با این کشور منعقد نموده ایم. عضو هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم نیز در این آیین افزود: ایم منطقه آزاد در چند سال گذشته در راستای اصلاح زیرساخت های نفت و انرژی ۱.۵ میلیارد دلار احداث و افتتاح شده است. نشریه ژاپنی «دیپلمات» در این گزارش مینویسد، احداث پروژه بندری در شهر چابهار ایران به عنوان یک مرکز تجاری بالقوه جهانی و عرصهای برای رقابت ژئوپلیتیک مورد توجه قرار گرفته است. به علت ضرورت ایجاد توازن در توسعه اقتصادی نیمه شرقی با نیمه غربی کشور و نیز به علل امنیتی دهانه ورودی تنگه هرمز دولت سالهاست بندر چابهار را به عنوان یکی از اولویتهای توسعه ای خود قرار داده است. This a rticle h​as been g en​erat​ed  with the help ᠎of GSA  Con᠎te᠎nt G᠎enerat᠎or D᠎emov ersion.

بازارهای چابهار

سر آوریل اشتین در ۱۹۳۲ میلادی این محل را کاوش کردهاست. امکان صادرات محصولات پتروشیمی استان و امکان ذخیره سازی محصولات پتروشیمی در این منطقه، ایجاد کنسرسیوم های صادراتی به منظور صادرات محصولات تولید شده کشور به کشورهای همسایه این منطقه با توجه به شناخت تخصصی که کارشناسان این کنسرسیم ها از کشورهای هدف اخذ نموده اند، گسترش ارتباط بین دو منطقه آزاد ارس و چابهار از دیگر موارد طرح شده در این جلسه بود. به گزارش ایرنا، جعفر آهنگران روز دوشنبه در آیین افتتاح نمایشگاه و همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری و توسعه حوزه نفت، گاز و پتروشیمی و انرژی های تجدید پذیر آیفیکس ۲۰۲۱ در جزیره کیش اظهار داشت: تجربه در حوزه مناطق آزاد گویای این است که پویایی این مناطق نیازمند میزان اختیارات سازمان ها است و اگر این با برتری جغرافیایی همگام شود به سرعت به سمت پویایی و تعالی نقش آنان حرکت می کنیم. پروین فرشچی یادآور شد: در راستای این زیر ساخت ها و زیرساخت ایجاد شده قبل از آن فرصت های سرمایه گذاری مختلفی در تولید نفت، گاز و انرزی های تجدید پذیر انجام شده و اکنون در پهنه ۳۵۰ کیلومتر ساحل و یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر آماده ارائه است.

مجتمع صدف چابهار

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، معاونت اقتصادی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی، بانک صادرات ایران، انجمن استصنا، اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی تهران، پارک علم و فناوری پردیس، سازمان منطقه آزاد قشم، پالایشگاه نفت آناهیتا، شرکت ملی صنایع پتروشیمی، سازمان منطقه آزاد چابهار، گروه گسترش انرژی پاسارگاد از جمله برگزار کنندگان پنل های ای رویداد هستند. مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش افزود: در این جزیره تولید برق حدود ۲۰۰ مگاوات است و در تابستان با مدیریت به ۱۸۵ مگاوات رسید و در حتی یک ساعت گویای نیاز مبرم به سمت انرژی های نو و تجدید پذیر است که در حال حاضر ساخت ۲ نیروگاه ۴۵ مگاواتی در دستور کار سازمان و شرکت آب و برق است. وجود فرودگاه برای تسهیل تر نقل و انتقال کالاهای قابل حمل توسط شرکت های کارگو و همچنین ترددمسافرین بدون نیاز به اخذ ویزا به گونه ای که مقررات کالا و مسافر مناطق آزاد در فرودگاه قابل اعمال باشد . به نوبه خود ، چابهار این پتانسیل را دارد که رشد اقتصادی عظیمی را در افغانستان ایجاد کند، زیرا به کالاهای دیگر کشورها اجازه می دهد به راحتی وارد افغانستان شوند و پتانسیل صادراتی آن را تقویت کنند. منطقه چابهار همچنین یکی از معدود نقاط ایران است که از تحریمهای آمریکا معاف است و این امر به طور قابل ملاحظهای روند تجارت با سایر کشورها را ساده کرده است.

سوغاتی های چابهار

عبدالرحیم کردی رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار با اشاره به ظرفیت های استان و شهر تبریز در حوزه های مختلف تمدنی، پیوند دو نقطه استراتژیک کشور؛ آذربایجان و سیستان و بلوچستان(منطقه آزاد چابهار) را با توجه به رویکرد دولت در مناطق آزاد کشور که این مناطق را به عنوان هاب های بزرگ تولیدی و صادراتی در نظر گرفته است افزود: فلسفه وجود مناطق آزاد در کشور این است که تولید کنندگان مناطق مختلف کشور از این طریق به سایر بازارهای جهانی متصل شوند. معصومه آقاپور نماینده مردم و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تحولاتی که در منطقه آزاد چابهار صورت گرفته و با یاد آوری این نکته که دغدغه فعالان اقتصادی استان و مدیریت اتاق تبریز افزایش GDP استان و کشور است در خصوص توانمندیهای فعالان اقتصادی استان خاطر نشان کرد: فعالان اقتصادی استان قادر هستند از کوچکترین فرصت های اقتصادی به دست آمده در جهت توسعه اقتصادی کشور نهایت بهره برداری را به عمل آوردند. در مورد ایران، این بندر میتواند مشارکتهای دیپلماتیک و اقتصادی جدید را تقویت کند . علاوه بر این، این بندر میتواند روابط هند و ایران را تقویت کند و همکاری رو به رشد چین و پاکستان را متعادل سازد. Post h​as been g enerated ​wi th t᠎he he lp ​of G SA C᠎onte​nt Generator  Dem over᠎sion .