چابهار مقصدی زیبا و ناشناخته است، حتی اکثر ایرانیان نمیدانند برای چه چیزی به این نقطه از کشور بروند. وقتی به بالاترین نقطه کوه رسیدید به فضایی میرسید که با گل پوشیده شده است. احتمالا زمانی آنها هم کوه گِل افشان بودند. کاروانسرای بازار هم در مرکز آن، بازسازی شده که می توانید در آن جا هم استراحتی بکیند. بسیاری می گویند که در این روستا محلی به نام «گورستان جن» وجود دارد. به گزارش ایرنا، امسال، سالِ تولید، پشتیبانیها و مانعزداییها است و بی شک در منطقه آزاد چابهار که طی چند سال اخیر با یک چرخش تاریخی از تجارت به سمت تولید مواجه بوده است موانعی بر سر راه تولیدکنندگان وجود دارد که رفع این موانع، نیازمند پشتیبانیهایی در همه بخشهای مالی و اجرایی خواهد بود تا چابهار را که بیشترِ مردم آن را به عنوان یکی از مناطق محروم کشور میشناختند به سوی قلههای پیشرفت و آبادانی سوق دهد و دیگر در این خطه دور از پایتخت، حرفی از بیکاری و فقر و حاشیهنشینی نباشد. هرچند که آب و هوای بهاری این شهر، سفر به آن را در تمام فصول سال لذت بخش کرده است، با این حال اگر قصد سفر به این شهر زیبا را دارید، پیشنهاد ما به شما از اوایل آبان تا نیمه های فروردین است.

بازارهای چابهار

روستای تیس با مکان های تاریخی و باستانی ویژهای شناخته میشود که مهمترین آنها، گورستان جن، مسجد جامع تیس و غارهای سه گانه بان مسیتی است. با توجه به تک مناره بودن به آن مسجد تک مناره نیز میگویند. توجه داشته باشید که این مسیر بدون توقف حدود ۱۰ الی ۱۱ ساعت به طول خواهد انجامید. کپسول آتش نشانی، لوازم یدکی مثل فیوز، لامپ اضافی، رله فن و غیره همراه داشته باشید. در مسیر از روستاهای مختلفی مثل امیر آباد و حسن آباد عبور خواهید کرد. مسیر را از روستاهای دهند، حجت آباد، توکل آباد، سهران سفلی، سهران وسطی و سهران علیا ادامه دهید و از هلیل رود عبور کنید. در این بازار میتوانید انواع برنج و ادویهجات هندی و پاکستانی را با قیمتهای بسیار مناسب تهیه کنید. رستوران بام چابهار همان جایی است که میتوانید از غذای خود با منظرهی ویژهی شهر چابهار و دریا لذت ببرید. از اینجا به یک سه راهی خواهید رسید که همان جاده چابهار – کنارک است. آدرس: این رستوران هم در همان بلوار امام و مقابل مرکز بهداشت قرار دارد. Conte᠎nt w​as g​en​er at​ed ​by GSA C᠎on te᠎nt Gener​at​or᠎ D emov​ersi​on.

جعفری طهرانی مقاصد صادرات شمش فولاد ایران را به ترتیب تایلند (۲۷ درصد)، تایوان (۱۹ درصد)، امارات (۱۲ درصد) و عمان (۸ درصد) خواند و اظهار داشت: مقاصد صادرات آهن اسفنجی ایران هم در سال جاری به ترتیب عمان (۴۰ درصد)، کویت (۳۸ درصد)، هند (۸ درصد)، اسپانیا (۷ درصد)، مالزی (۵ درصد) و چین (۲ درصد) بود. بی اقراق بند چابهار جزو شهرستان های بسیار زیبا و دیدنی کشور ایران است. از امکانات چابهار در هتل لاله، رستوران، کافی شاپ، استخر و سالن بدنسازی و مغازه های مختلف است. داخل بازار پارچه های رنگارنگ بلوچی و صنایع دستی شهر پیدا میشود اما لب خیابان هم خوردنیهایی میفروشند که هیچ جای دیگر پیدا نخواهیم کرد. در این مرحله اقوام درجه یک دو خانواده دوره هم جمع می شوند و برای تعیین مهریه عروس صحبت می کنند. امباگ یکی از بخشهای قدیمی آشپزی سیستان و بلوچستان است که به عنوان یک میراث سنتی در فهرست میراث فرهنگی ایران نیز ثبت شدهاست. وی افزود: صادرات فولاد ایران در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۵.۷ میلیون تن گزارش شده و در نیمه نخست سال ۲۰۱۷ حدود ۲.۵۸ میلیون تن بود. وی اشاره ای به تولید در زنجیره فولاد در ۷ ماهه نخست سال ۲۰۱۷ داشت و گفت: تولید سنگ آهن در این مدت ۱۰.۴ میلیون تن، کنسانتره ۱۵.۳۶ میلیون تن، گندله ۱۲.۵۲ میلیون تن، آهن اسفنجی ۷.۵ میلیون تن، فولاد خام ۶.۰۱ میلیون تن و محصولات فولادی ۶.۰۸ میلیون تن بود.  Data was c​reated ᠎by G​SA Con tent  Gen erat᠎or  Dem​ov᠎er᠎sion!

کیوان جعفری طهرانی، تحلیلگر بازار فولاد و موادمعدنی چهار موضوع شامل آنالیز زنجیره ارزش فولاد ایران، پیش بینی آینده تولید کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی در ایران، مزایای بندر چابهار برای افزایش صادرات مواد اولیه، تولید فولاد و تجارت با کشورهای همسایه و نهایتا همکاری تجاری دو جانبه ایران و عمان را مورد بحث و بررسی قرار داد. باید از این قسمت مسیر خود را به سمت بندر عباس – رودان – زاهدان تغییر دهید. در نهایت وارد بزرگراه بندر عباس – زاهدان خواهید شد. هواپیما، قطار و راه دریایی از دیگر راههایی است که شما را به این بندر زیبا میرساند. پس ما را بیش از این منتظر نگذارید. پس از آنکه شهر بمپور را ترک کردید، کمی جلوتر یک پل چند مسیری را خواهید دید. پس خودتان را برای یک مسیر طولانی و پر پیچ و خم آماده کنید. اما به یاد داشته باشید که لازم نیست در هیچ جاده فرعی وارد شوید و تنها مسیر را مستقیم ادامه میدهید.