اگر با تور چابهار سفر کرده ایید می توانید از راهنمای خود بخواهید تا در مورد بازارهای منطقه به شما اطلاعات کاملی ارائه کنند. نظر شما در مورد شهر بندری چابهار چیست؟ منطقه آزاد چابهار برای کودکان نیز برنامه هایی نظیر کارناوال شادی در نظر گرفته تا علاوه بر آشنایی با فرهنگ بومی این منطقه لحظات به یادماندنی را در این فصل تجربه کنند. البته راه آهن این حوزه هنوز تکمیل نشده و چنانچه تکمیل شود سبب اتصال چابهار به خطوط ریلی کشور خواهد شد. هنوز هم در مرکز خرید فردوس چابهار همه نوع محصولات رفاهی و مورد نیاز وجود دارد. این کارشناس بازارهای بین الملل در مورد مزایای بندر چابهار برای افزایش صادرات مواد اولیه تولید فولاد و تجارت با کشورهای همسایه اظهار داشت: ازجمله مزایای بندر چابهار می توان به دسترسی به عمق بیشتر برای پهلوگیری کشتی های بزرگتر با ظرفیت بالای ۸۰ هزار تن و جزر و مد محدود به واسطه ارتباط با اقیانوس اشاره کرد. وی اشاره ای به تولید در زنجیره فولاد در ۷ ماهه نخست سال ۲۰۱۷ داشت و گفت: تولید سنگ آهن در این مدت ۱۰.۴ میلیون تن، کنسانتره ۱۵.۳۶ میلیون تن، گندله ۱۲.۵۲ میلیون تن، آهن اسفنجی ۷.۵ میلیون تن، فولاد خام ۶.۰۱ میلیون تن و محصولات فولادی ۶.۰۸ میلیون تن بود. ​This was c᠎reat ed  by  GSA Conten t  Ge ne rato r DEMO᠎.

بازارهای چابهار

وی افزود: صادرات فولاد ایران در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۵.۷ میلیون تن گزارش شده و در نیمه نخست سال ۲۰۱۷ حدود ۲.۵۸ میلیون تن بود. جعفری طهرانی خاطرنشان کرد: براساس تحقیقات سه نوع پیش بینی درمورد میزان صادرات فولاد ایران در افق ۱۴۰۴ وجود دارد اول براساس روند گذشته در بین سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ که پیش بینی می گردد صادرات به ۱۶.۶ میلیون تن برسد، دوم براساس سهم صادرات تولیدات ایران در بین سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ که برآوردها صادرات ۱۱.۶ میلیون تن بوده و سوم براساس طرح جامع فولاد که صادرات ۲۰.۴ میلیون تن را تخمین می زند. جعفری طهرانی مقاصد صادرات شمش فولاد ایران را به ترتیب تایلند (۲۷ درصد)، تایوان (۱۹ درصد)، امارات (۱۲ درصد) و عمان (۸ درصد) خواند و اظهار داشت: مقاصد صادرات آهن اسفنجی ایران هم در سال جاری به ترتیب عمان (۴۰ درصد)، کویت (۳۸ درصد)، هند (۸ درصد)، اسپانیا (۷ درصد)، مالزی (۵ درصد) و چین (۲ درصد) بود. علاوه بر موارد فوق، چابهار به عنوان بهترین مکان برای سوخت گیری با نصب مخازن ساحلی محسوب می شود و می توان از آن به عنوان ایستگاه سوخت گیری کشتی ها که از دریای عمان و خلیج فارس گذر می کنند استفاده کرد در حالی که اکنون این ایستگاه برای کشتی ها در امارات است. Th᠎is has been created by G​SA C on᠎te nt Generator ​DEMO!

از خوبی های بندر چابهار این است که برخلاف بندر عباس٬ از منطقه پرتنش خلیج فارس به دور مانده و تا حدودی دور از دسترس دشمنان منطقه ای و جهانی کشورمان است. بهتر است حداقل دو راننده در خودرو حضور داشته باشند و به صورت شیفتی رانندگی کنند. مرکز خرید صدف برای خرید لوازمخانگی یکی از بهترین و ارزانترین مراکز خرید چابهار است. پاساژهای پرطرفدار منطقه آزاد چابهار عبارتند از پاساژ پردیس، مرکز خرید صدف، پاساژ ابریشم، مرکز بزرگ خرید صالحیار، پاساژ بزرگ فردوس و مجتمع تجاری تیس. مراکز خرید پردیس، صدف، ابریشم، صالحیار، فردوس و تیس مراکز خرید اصلی چابهار را تشکیل می دهند که همگی در غرب چابهار در نزدیکی هتل لیپار قرار گرفته اند. از دیگر جاذبه های این شهر قلعه تیس یا قلعه پرتغالی های چابهار میباشد این قلعه در قسمت شمال غربی شهرستان چابهار واقع شده و فاصله آن تا شهر حدود پنج کیلومتر است. C ontent w as generat ed with the he᠎lp  of GSA C​on tent Gen er at or Dem oversion .

جنوب شرقیترین نقطه ایران، به عبارت دیگر می شود گفت انتهای ایران و ابتدای پاکستان. مزیت دیگر نزدیک بودن بندر چابهار نسبت به بندرعباس از نظر زمینی به معادن سنگ آهن در سنگان و شمال شرق ایران است که می تواند در آینده باعث صرفه جویی در حمل زمینی گردد . مزیت دیگر چابهار شیب ملایم سواحل آن است و می توان عملیات اوراق سازی کشتی ها را به عنوان یک صنعت در آن انجام داد و این دقیقا اقدامی است که بنگلادش در یکی از بنادر خود به نام چیتاگونگ انجام می دهد. یکی دیگر از اجناسی که میتوانید از بندر چابهار به عنوان سوغاتی خریداری کنید، گل دوزیهای شگفتانگیز سنتی میباشد که با دوختن طرحهای جذاب و متفاوت بر روی پارچه صورت میگیرد. به سمت راست بپیچید و مسیر را تا اولین سه راهی ادامه دهید. مسیر را چند صد کیلومتر مستقیم ادامه دهید تا نهایتا به نزدیکی فرودگاه کنارک برسید. سه راهی را به سمت جنوب بپیچید و مسیر را تا رسیدن به بندر چابهار مستقیم ادامه دهید. دمای هوا در چابهار بسیار معتدل می باشد به صورتی که در زمستان گرم ترین بندر ایران است و در تابستان دمای آن بیش از ۳۵ درجه سانتی گراد تجاور نمی کند .