دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی کشور دیدار با مدیران منطقه آزاد چابهار را در برنامه کاری خود جای داد و در این نشست که در محل ساختمان شماره یک منطقه آزاد برگزار شد ضمن دریافت گزارشها و عملکرد مدیران، به بیان دیدگاهها و انتظارات خود از مدیران سازمان منطقه آزاد چابهار پرداخت. دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری -صنعتی و ویژه اقتصادی، سپس راهی مجتمع درحال ساخت فولاد مکُران شد و با مدیران این صنعت سودآور و اشتغالزا دیدار و گفتگو کرد. با ورود به بازار سنتی فرش تهران و مشاهده انواع قالی و فرش که حاصل هنرمندان سخت کوش و صبور کشورمان است ناخودآگاه احساس غرور به آدم دست می دهد واقعا فرش ایرانی شناسنامه هنر این مرزبوم است و در جهان تاکنون خوش درخشیده و توانسته است تا به امروز بی رقیب باقی بماند. با شنیدن خبر هجوم فرش چینی از کسبه بازار چنان متاثر می شوم که بی درنگ برای یافتن صحت و سقم این خبر راهی بازار سنتی فرش و قالی شدم . فردی که نتوانسته کالای با کیفیت تولیدی خود را با بسته بندی های زیبا و شکیل به سهولت در بازار عرضه کند و درآمدزایی داشته باشد.

علت را که می پرسم ادامه می دهد : با تغییر در دستگاهها موفق شدیم بهتر از جورابهای ابریشمی چینی تولید کنیم و مدتی با آموزش این فن به دیگران محصول منحصر به فردی را روانه بازار کردیم اما هجوم انواع جوراب چینی با قیمت ارزان توان رقابت را از ما گرفته است و کسی تولیدات ما را نمی خرد. اما اخیرا در اثر سهل انگاری و غفلت این صنعت و هنر منحصر به فرد به خاطر قیمت ارزان انواع مواد اولیه و حتی محصول نهایی خارجی خود در حال عقب نشینی است و آن نیز احتمالا جای خود را به رقبای ضعیف تر از خود واگذار نماید. وی عوامل داخلی و خارجی را در این زمینه موثر می داند و می گوید : بی توجهی مسئولین به صنعت فرش لطمه غیرقابل جبرانی به آن وارد کرده است ما علاوه بر اینکه بازار خارجی خود را به رقبای ضعیفی چون چین افغانستان پاکستان و ترکیه واگذار کرده ایم در مرزهای کشور هم آغوش خود را به سوی فرش های قاچاق شده از کشورهای همسایه ها و چین گشوده ایم . این در واقع بخشی از ۸۵ میلیون دلاری است که هندیها قرار بود در این زمینه سرمایهگذاری کنند و بقیه تجهیزات نیز در دستور کار وجود دارد و قرار است در قالب مناقصه به شرکتها و کشورهای مختلف که برنده میشوند، واگذار شود. This po᠎st w​as w᠎ri tt᠎en  by GSA C​ontent Gener ator  DE MO .

اگر از ورودی دروازه نو در خیابان خیام که کمی بالاتر از میدان محمدیه واقع شده وارد بازار تهران شوید قطعا متوجه می شوید که علاوه بر اینکه محلی برای عرضه کالاست یکی از مهمترین مراکز تولیدی تهران هم محسوب می شود. اگر از خیابان پانزده خرداد و پله نوروزخان هم وارد بازار شوید در همان ابتدا با لوازم التحریر چینی رو به رو می شوید که بزرگترین مارکهای مداد و خودکار اروپایی را جعل کرده اند و روانه بازارهای دنیا نموده اند. آنچه که بیش از هر چیز دل هر ایرانی را به درد می آورد دیدن کالاهایی است که می توانستیم با تلاش صنعتگران داخلی نمونه آن را در داخل تولید کنیم هرچند کشور ما از لحاظ برخی تولیدات صنعتی دچار ضعف است اما در مورد تولید بعضی اجناس که به سرمایه گذاری کلان و حمایت شرکتهای غربی نیاز چندانی ندارد می توانستیم به خودکفایی کامل برسیم تا بازار ما جولانگه دست ساخته های بیگانه گان نباشد. با عبور از دالان های بازار تهران عمده فروشی یا تک فروشی فرقی نمی کند آنچه که بیش از هر چیزی نگاه ها را متوجه خود می سازد محصولات خارجی است که با برچسب های مختلف از دیگر کشورها خصوصا چین به معرض فروش گذاشته شده است .

وی می افزاید : سیاستهای تشویقی و حمایتی دولت در صورت تداوم می تواند صنعت گران و تولیدکنندگان را دلگرم سازد تا در رقابت با محصولات خارجی نه تنها عقب نشینی نکنند بلکه به فکر فتح بازارهای خارجی خصوصا کشورهای همسایه هم باشند که رغبت زیادی برای خرید کالای ایرانی دارند. اتحاد آسیای جنوبی با خاورمیانه، قفقاز، آسیای مرکزی، روسیه و اروپا توسط این دالان تجاری هدف همه کشورهای مسیر، خصوصا هند است که با ایجاد فرصت های اقتصادی و پویایی ژئواکونومیک می تواند منجر به تغییر ژئوپلیتیک در اوراسیا شود. آقای علی اشتری یکی از بافندگان جوراب با گله مندی از وضعیت تولید داخلی و جفایی که به آن می شود می گوید : سیاستهای حمایتی دولت از تولیدکنندگان اغلب مقطعی و ناپایدار بوده است تنها حمایت لفظی از تولید و ایجاد بنگاه های اقتصادی زودبازده کفایت نمی کند لازم است دولت پوشش حمایتی خود را از قشر تولیدکننده گسترده تر نماید و مواداولیه را به هر نحو ممکن به قیمت ارزان تحویل آنان بدهد و با پرداخت وام و انواع تسهیلات آنها را تشویق کند تا از صنعت روز دنیا استفاده کنند و جهت ارتقای تولیدات داخلی ابتکار و نوآوری داشته باشند.