سواحل مکران و بالاخص بندر چابهار بهشت گمشده ایران هستند که باید هر چه سریعتر از پتانسیل بینظیر آن را برای توسعه محور شرقی نهایت بهره را برد. بندر چابهار در فاصله بسیار نزدیکی از بندر گوادر پاکستان قرار دارد. بعد از دیدن کوههای مینیاتوری میتوان به دیدن تالاب لیپار رفت. بندر چابهار که در جنوب استان سیستان و بلوچستان واقع شده، به دلیل استقرار در کنار دریای عمان از دیر باز کانون داد و ستد و تجارت و دریانوردی بوده است. به نظر میرسد که هند برای ایران یک شریک تجاری قابل اعتماد نباشد، چرا که میزان حجم سرمایه گذاری کم نسبت و همچنین عدم عملیاتی کردن تفاهم نامه تجاری و تمایل و رغبت کم این کشور برای توسعه و سرمایه گذاری در بندر چابهار نشانگر این موضوع مهم است که وقت آن رسیده است که ایران در جهت جذب سرمایه گذار دیگری برای توسعه بندر چابهار باشد. به نظر میرسد خروج ایالات متحده از افغانستان به نفع چین و پاکستان در جهت توسعه طرح «C-PAK» که زیر مجموعه طرح «یک کمربند-یک راه» چین است باشد، اما آن چه که قابل پیش بینی است، بی نظمی و عدم ثبات از پیش برنامه ریزی شده در منطقه افغانستان و احتمالا آسیای مرکزی است. This article w as c᠎reat ed wi th the he​lp ​of GSA C on᠎te᠎nt G enerator Demover si on᠎!

برای چین دو راه وجود دارد: یکی حضور نظامی در جهت برقراری ثبات و امنیت در افغانستان برای ورود سرمایه گذاری اطمینان بخش است که قطعا مانند ایالات متحده در نهایت محکوم به خروج خواهد بود و دیگری کمک به طالبان در جهت برقرای نظم و امنیت در کشور است که این مسأله نیز از آنجایی که طالبان در تشکیل دولت-ملت موفق نخواهد بود به چالشی اساسی برای چین تبدیل خواهد شد. در قدیم به این منطقه نام چهار بهار اطلاق میشد که رفتهرفته به چابهار تبدیل شده است. ایران با ۱۵ کشور مستقل و ۲۴ دولت، همجوار است موقعیت مناسب جغرافیایی کشور ایران و به خصوص منطقه جنوب شرق ایران در متصل کردن دریاها به آسیای مرکزی به راحتی میتواند ایران را به قطب اول منطقه تبدیل کند. یک بازار قدیمی و تعدادی پاساژ هم در بافت شهر وجود دارد که بسیار شبیه بازارهای سنتی سایر شهرهاست و در آن ها صنایع دستی مانند سوزن دوزی و لوازم مورد نیاز آن، پارچه های مناسب برای لباس های هندی و پاکستانی، کاموای کیلویی و اقلامی نظیر این ها عرضه می شود. C on tent h as been g enerated by GSA C onte​nt᠎ Gen erator D​emov᠎ersion​.

داخل کوچههای بازار مادربزرگ ها ، پر از مغازههایی است که اجناس مختلف میفروشند؛ از لباسها و پارچههای رنگی هندی و پاکستانی و سوزندوزی شده ماشینی و دستی و نخهای رنگارنگی که برای دوختودوز زنان کنار هم چیده شدهاند تا صنایع دستی، حصیر و پفک هندی و کاموای کیلویی، موزهای سبز کوچک ایرانی و مُزوانک (مسواک بلوچی چوبی). تا قبل از توسعه بندر گوادر توسط چین، بندر کراچی مهمترین و بزرگترین بندر پاکستان به حساب میآمد. طرح «سی پک» که قرار است منطقه سین کیانگ چین را به بندر گوادر متصل کند نیازمند عبور از افغانستان است. لذا هرگونه طرح ترانزیتی و ارتباطی در کشور ایران از امنیت و همچنین ثبات برخوردار خواهد بود. ایران در طول سالهای گذشته رقابتی شدن بنادر خود با مجموعههای اقتصادی و دریایی منطقه را به عنوان یکی از اولویتهای جدی در نظر گرفته است و به نظر میرسد چابهار در آینده نزدیک امکان به عهده گرفتن بار سنگین در این طرح کلان را داشته باشد. در ۱۰ کیلومتری چابهار، بین دشت کهیر و تنگ و در ۲۰ کیلومتری روستای کهیر، سه تپه کوچک گل افشان به ارتفاع ۱۰ تا ۲۰ متر وجود دارد که یکی از دیدنیهای چابهار است. از دریا که دل بکنید، گل افشان انتظار شما را می کشد.

اگر گرمای هوا در تابستان و یا سرمای بیش از حد زمستان شما را کلافه می کند، حضور در تور چابهار می تواند تنوع بسیار خوبی را برایتان به وجود بیاورد. مجموعهآثار رهبانی ارامنه ایران در سال ۲۰۰۸ م، به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شد؛ معماری این مجموعه، نمایانگر ترکیبی از فرهنگهای بیزانس، پارسی و ارمنی است. بر اساس اسناد تاریخی در سال ۱۲۷۰ هجری قمری ابراهیم خان بهزادی بمی از سوی دولت قاجار به حکومت بمپور منصوب شد. است. بنا در دو طبقه ساخته شده است که قسمتی از آن بوسیله سکویی با سقف چوبی و ستون آهنی احاطه شده است. هندیها نیز با این سرمایه گذاری دو هدف مهم دارند؛ هدف اول، حضور اقتصادی و توسعه روابط تجاری با ایران و کشورهای آسیای مرکزی، و دیگری نزدیک ماندن به پاکستان در جهت کنترل این کشور و حضور در دو سوی شرق و غرب پاکستان است. بنابراین، هند با سرمایه گذاری و فعالیت در چابهار سعی در ایجاد موازنه و برابری در مقابل چین و همچنین نزدیکی به پاکستان در جهت رقابت منطقهای با این کشور و کنترل پاکستان دارد. بنابراین پاکستان در جهت کاهش آسیب پذیری از جانب هند سعی در توسعه زیرساختهای دریایی و بندری خود در نقطهای دیگر از خاک خود کرد.