موقعیت ویژه جغرافیایی منطقه آزاد اروند و نقش کانالهای ترانزیتی و استراتژیکی آن در تلاقی مسیرهای تجارتی و دسترسی آسان به راههای آبی بینالمللی و همچنین مجاورت با دومین استان بزرگ عراق، بصره، که دروازه ورود تجارت به عراق و سپس مدیترانه محسوب میشود و وقوع بر محور راههای زیارتی عتبات، توجه روزافزون به این منطقه را به عنوان یک مکانیزم زیربنایی توسعه و انگیزش ارتباطات فرامنطقهای و جلب عبور و مرور ترانزیتی، آشکار میسازد. بر اساس ماده ۱۷ قانون مقررات صادرات و واردات، سه منطقه آزاد تجاری کیش، چابهار و قشم، عرضه خردهفروشی کالا را برای مسافران این مناطق آزاد گذاشته بود، از این رو، کسانی که امکان سفر به این مناطق آزاد را میداشتند قادر بودند به راحتی به کالاهای سبک و به ویژه پوشاک و البسه دست پیدا کنند. در این صورت، کسانی که امکان سفر به مناطق آزاد کیش و قشم و چابهار به دلیل مسافت راه و نیز هزینههای سفر برایشان سخت و تا حدودی غیرممکن بود، با طی مسافت کوتاهی به مناطق شمال و شمال غربی ایران و در کمترین زمان، به بازارهای مناطق آزاد ایجادشده دست پیدا کردند و با توجه به این مصوبه، امکان خرید و انتقال کالا از این مناطق به تهران و دیگر شهرهای کشور را داشتند. ​This  post h as been wri tten wi​th t​he  help of GSA Conte​nt G enerator Demover᠎si on​.

مجموعه این غارها را مردم محل به نام بان مسیتی میشناسند.

با قدمزدن در میان همین مراکز خرید و دیدار از اجناس هر مغازه متوجه خواهید شد که مردم این منطقه چه سبک و سلیقهای را بیشتر میپسندند. گفتگوها، چالشها و بحثهای زیادی درباره این طرح تصویبی به میان آمده است. برای موفق شدن در این طرح بزرگ، نه تنها مردم استان مازندران باید با مسئولین همکاری کنند، بلکه مدیران عالی رتبه نیز باید تمام شرایط پیشرفت را برای مردمان این منطقه فراهم آورند. مجموعه این غارها را مردم محل به نام بان مسیتی میشناسند. در این تورها ممکن است علاوه بر صبحانه (که همراه با اقامت رزرو میشود)، وعدههای غذایی دیگری نیز به عهده آژانس برگزار کننده باشد و هزینه آن هنگام ثبتنام در قالب هزینه تور از شما دریافت شود.در سفر به چابهار از کجا دیدن کنیم؟ هدف خود را از سفر به چابهار مشخص نمایید، اگر به قصد خرید عمده به چابهار می روید، حمل بار اضافی با هواپیما هزینه و دردسر زیادی برایتان خواهد داشت و بهتر است حمل و نقل با قطار را انتخاب کنید که هزینه اضافه بار را نمی گیرند. ضمنا در این مرکز میتوانید انواع لوازم خانگی خارجی و مدلهای مختلف تلویزیون را ببینید و بخرید.

یکی از شهروندان که مدعی بود در یک روز در همین هفته چهار بار برق خانهاش قطع شده توضیح داد: لوازم خانگی ما با برق همین چابهار کار میکنند و این اتفاق باعث میشود از کولر گرفته تا انواع وسایل دیگر در پی نوسانات دچار خرابی شوند؛ آیا اداره برق متوجه این موضوع نیست که هر وقت دلش میخواهد برق را قطع و وصل میکند. اما اتفاق دیگری رخ دادهاست که امکان ورود انواع کالا از مناطق آزاد تجاری را گسترش و نیز قاچاق را برای قاچاقچیان سهلتر خواهد کرد. ↑ «سعید محمد به دبیری شورای عالی مناطق آزاد منصوب شد». ↑ ««سعید محمد» دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی شد». ↑ «در سال ۸۸ واردات از مناطق آزاد ۱۰ برابر صادرات بود». ↑ «معاون برنامهریزی استاندار آذربایجانشرقی: گمرک تنگ نظری نکند/ قانون کالای همراه مسافر را در منطقه آزاد ارس اجرا کند». هیئت وزیران در جلسه مورخ ۵/۱۰/۱۳۸۹ بنا به پیشنهاد شماره ۵۱۰/۱۰/۸۹۲ مورخ۲۰/۹/۱۳۸۹ شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی و به استناد بند «ب» ماده (۴) قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی جمهوری اسلامی ایران ـمصوب ۱۳۷۲ ـ اساسنامه سازمان منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی ماکو را به تصویب رساند.

خرید از منطقه آزاد چابهار

به سبب نبود ابزارهای کنترلی، مناطق آزاد مورد سوء استفاده قاچاقچیان کالا قرار گرفته و بر مشکلات قبلی افزوده شدهاست. فرودگاه چابهار در شهر کنارک و فاصله ۵۰ کیلومتری از چابهار قرار دارد که پیمودن این مسیر با تاکسیهای فرودگاه حدود ۴۰ دقیقه زمان میبرد.بهترین مدت اقامت در چابهار چقدر است؟ فاصله هوائی شهرستان چابهار تا تهران۱۴۵۶ کیلومتر و فاصله زمینی از طریق جاده ایرانشهر- کرمان ۱۹۶۱ کیلومتر است. شهرستان ماکو در شمال غربی ایران (استان آذربایجان غربی) قرار گرفته که از شمال به رودخانه قره سو و کشور ترکیه، از شرق به رودخانه ارس و جمهوری آذربایجان (خود مختاری نخجوان) و از مغرب به جمهوری ترکیه و از جنوب به شهرستان خوی محدود است. به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان ، مهدی عبوری معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل ستاد بازآفرینی شهری در بازدید از مناطق حاشیه شهر چادران کنارک، مرادآباد و میرآباد چابهار اظهار داشت: بررسی مشکلات مردم در سکونتگاههای غیر رسمی و حاشیه شهر میتواند موجب رضایتمندی مردم شود. چابهار که تنها بندر اقیانوسی ایران و یکی از مهمترین بنادر استان سیستان بلوچستان می باشد، هر ساله گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را میزبانی می کند.