علاوه بر موقعیت استراتژیک و تجاری، شهر چابهار جاذبه های تاریخی و طبیعی جذابی دارد. این شهر به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارد از لحاظ اقتصادی برای ایران بسیار حائز اهمیت است، و جاذبههای گردشگری بی نظیر و آب و هوای معتدلش آن را به شهری محبوب و تمام عیار در بین گردشگران تبدیل کرده است. خرما، گندم و کنجد از ترکیبات اصلی این شیرینی میباشند که با یکدیگر کاملا مخلوط میشوند و پس از گذشت یک روز هنگامی که این ترکیبات سفت شدند، به شکلهای مختلفی نظیر دایره درست میکنند و به مشتریان عرضه میکنند. شما نیز میتوانید با خرید این سنگهای قیمتی خاطرات سفرتان به بندر چابهار را ماندگارتر کنید. این ظروف سفالی که از زمان قدیم وجود داشتهاند، هماکنون جزو سوغات چابهار به حساب میآیند که در انواع مختلف با ابعاد متفاوت و طرحهای زیبا و دلفریب در بازار محلی این بندر خودنمایی میکنند. اما در این بخش از مقاله ما به معرفی کالاهایی خواهیم پرداخت که شما میتوانید آنها را با قیمتی کاملا مقرون به صرفه خریداری کنید. با قیمتی کاملا مقرون به صرفه دست یافت. این دست بافتها توسط محلیهای این بندر ساخته میشود و با مدلها و رنگهای بسیار شگفتانگیزی که دارد، تمامی گردشگران را شیفته خود میکند.

بازارهای چابهار

علاوه بر آن بندر چابهار به دلیل جاذبههای گردشگری فراوان نظیر بناهای تاریخی و جاذبههای طبیعی سالانه گردشگران بسیار زیادی را از داخل و خارج ایران به سمت خود جذب میکند. بازار سنتی و قدیمی بلّوکان در هفت پاساژ بزرگ و کوچک در محدوده خیابان اصلی شهر چابهار رونق بسیار خوبی دارد روزانه هزاران نفراز افراد محلی از شهرها و روستاهای همجوار خرید خود را از این بازار انجام می دهند.وجود دست فروشان زن که بیشترشان را زنان میانسال و یا سالخورده بلوچ تشکیل می دهند سبب شده تا این بازار با نام بلّوکان(مادربزرگان) مشهور شود و اغلب مشتریان آنان نیز زنان هستند.بیشتر اعضای خانواده ها به ویژه زنان برای خرید و راحتی ارتباط با فروشندگان زن به این بازار مراجعه می کنند بطوریکه در طول روز این بازار چنان شلوغ است که به قول معروف جای سوزن انداختن نیست.در این بازار انواع لباس های زنانه و لوازم مورد استفاده در دوخت لباس زنان نظیر کاموا، آیینه، سریگ یا روسری، مُهرگ، تپّه، انواع کفش و پوشاک، بدلیجات، داروهای گیاهی بومی و خارجی برای انواع امراض، طلا وجواهر، میوه، پخت خوراکی ها نظیر پکورا وسمبوسه، مواد غذایی، اسباب بازی کودکان، لوازم خانگی وغیره عرضه می شود.این بازار شبیه بازارهای سنتی سایر شهرهای ایران است و در آن ها صنایع دستی مثل سوزن دوزی و لوازم مورد نیاز آن، پارچه های مناسب برای لباس های بلوچی، هندی و پاکستانی عرضه می شود که برای مسافران خارج از استان جذابیت خاصی دارد.

خریداری کنید و غذایتان را با طعم بینظیری نوش جان کنید. یکی دیگر از اجناسی که میتوانید از بندر چابهار به عنوان سوغاتی خریداری کنید، گل دوزیهای شگفتانگیز سنتی میباشد که با دوختن طرحهای جذاب و متفاوت بر روی پارچه صورت میگیرد. دکه بازار یا بازارسنتی زنان یکی از جاذبه های چابهار است که علاوه بر خرید، ارزش بازدید و گذران ساعتی وقت با محلی ها و آشنایی با صنایع دستی و وسایل مصرفی آنها دارد. مهمترین صنایع دستی تور چابهار نیز سوزن دوزی چابهار؛ سکه دوزی چابهار؛ زری دوزی؛ معرق صدف؛ گلیم بافی؛ حصیر بافی؛ وسایل زینتی و سنگ های قیمتی است که در آن مقاله به آن ها نیز به طور مفصل اشاره شده است. هتل معروف لاله، هتلی ۴ ستاره است که از هتلهای زنجیره ای بین المللی چابهار میباشد. اگر اهل خرید از برندهای معروف هستید مرکز خرید ابریشم یکی از بهترین گزینههاست. توصیه میکنیم که در سفر به چابهار حتما سری به مرکز خرید صدف بزنید و به هیچ وجه خرید این اثر هنری زیبا را از دست ندهید. سکه دوزی روی پارچه یکی دیگر از اجناس بسیار زیبای بندر چابهار به شمار میرود که توجه گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب کرده است.

سوغاتی های چابهار

جالب است بدانید که این سوزن دوزیها تا به امروز با طراحیهای بینظیر و ظریف و به علاوه رنگارنگ بودن خود تمامی گردشگران را محو تماشای خود کرده است. سنگهای قیمتی جزو با ارزشترین اجناسی است که میتوان در بندر چابهار به آنها دسترسی پیدا کرد. او به بندر رقیب بندر چابهار ایران یعنی بندر گوادر اشاره کرده و گفته است که طالبان به عنوان عامل بیثباتکننده منطقه، جایگاهی متفاوت پیدا کرده است و با از بین رفتن ناامنی در مرزهای پاکستان، گوادر سرنوشت متفاوتی پیدا میکند. لازم است بدانید کسانی که برای خرید ادویه به این شهر سفر میکنند، باید به بازار پیرزنها سر بزنند و توجه داشته باشید که ادویههای این بازار از نظر کیفیت و قیمت با بازار شهرهای دیگر به هیچ عنوان قابل مقایسه نیست. بازدید از جاذبههای چابهار مانند قلعه تیس (پرتغالی ها)، چشمه گل افشان بندر تنگ و دیگر مناطق طبیعی رایگان است، اما شما میتوانید برای هزینههای احتمالی بازدید از موزهها و مکانهای حفاظت شده، مبلغی بین ۵ تا ۱۰ هزار تومان برای هر نفر را در نظر بگیرید. جالب است بدانید که بندر چابهار در بین بسیاری از گردشگران با ادویههای خود شناخته شده است. رستوران هتل لیپار غذاهای دریایی لذیذ و منوی غیر دریایی متنوعی را با بهترین کیفیت ارائه می دهد بنابراین در مدت اقامت خود در این هتل از بابت غذا و نوشیدنی اطمینان خاطر داشته باشید. Content was c​re᠎ated by GSA Cont ent Gene᠎ra to᠎r ᠎DEMO.