همچنین این مجتمع یک پارکینگ بزرگ در پشت ساختمان دارد که در زمان اوج مسافر نقش مفیدی ایفا خواهد کرد. تولید میانگین ۱۲۰۰۰ تن میگو در هر دوره پرورشى در این مجتمع پرورشى زمینه بسیار مساعدى را براى صدور کالاهاى غیرنفتى و تحصیل ارز فراهم مى کند.از مهمترین قابلیت هاى خدادادى بریس، مناظر بدیع و اسکله منحصر به فرد آن است که مى تواند نقش بسزایى در جذب گردشگران فرهنگ و طبیعت و گسترش اکوتوریسم و اگروتوریسم (گردشگرى روستاهاى شگفت) داشته باشد. علاوه بر دانشگاه بینالمللی، از دیگر مراکز علمی که در شهر ساحلی چابهار واقعشده مرکز آموزش عالی دریانوردی و علوم دریایی است. با راهاندازی اسکله ۵ بندر شهید کلانتری و اسکله ۵ بندر شهید بهشتی در سالهای گذشته، در حال حاضر بندر چابهار ظرفیت پهلودهی کشتیها با آبخور ۱۲٫۵ متر را دارد. شهرستان چابهار با مساحت حدود ۹۷۳۹ کیلومتر مربع و جمعیت ۲۹۱۹۱۰ نفر در جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان واقع شده و دارای ۱۳۵ کیلومتر مرزخشکی و ۱۱۵ کیلومتر مرز دریایی (۱۴۵ کیلومتر نوار ساحلی) در مجاورت دریای عمان در نزدیک ترین فاصله با آبهای آزاد جهان یعنی اقیانوس هند قرار گرفته و تنها بندر اقیانوسی ایران است. تمام این مناطق در پیرامون خلیج چابهار واقع شدهاست. This ᠎data h​as  been c reated with the help of GSA  Cont​ent Gene rato​r DE᠎MO.

حیف است که در سفر به چابهار از خرید غافل شوید.

تالاب لیپار که به آن تالاب صورتی نیز می گویند یکی از مناطق بکر چابهار در استان سیستان و بلوچستان میباشد و در فاصله ۱۵ کیلومتری شرق شهر چابهار، نزدیک روستای رمین واقع شده است. اکثریت جمعیت بومی چابهار را مردم بلوچ تشکیل دادهاند. دیگر هنر دستی مردم چابهار، حصیر بافی ، کارهای هنری با صدف، سکه دوزی، گلیم بافی، چاربافی و طلاسازی است. در فصلهای مختلف ممکن است بعضی گلفشانها خاموش و بعضی دیگر فعال شوند. اطلاعات مورد نیاز در سطح محدود مورد مطالعه با روش های مختلف علمی (مصاحبه مستقیم از شهروندان و سوالات اختصاصی از دلایل و انگیزه های مهاجرت) گردآوری شدند. حیف است که در سفر به چابهار از خرید غافل شوید. منطقه آزاد چابهار دارای مزایای بسیاری است که از میان آنها میتوان به متصل بودن به سرزمین اصلی ایران و عدم نیاز به پرداخت هزینههای سنگین بارگیری و تخلیه کشتیها که مشکل اصلی مناطق آزاد کیش و قشم است، دوری از منطقه پرتنش خلیج فارس و ارتباط مستقیم با اقیانوس هند، برخورداری از مراکز آموزش عالی، برخورداری از انواع تسهیلات و مزایا برای سرمایهگذاری و برخورداری از جاذبههای طبیعی زیبا و منحصربهفرد اشاره کرد.این منطقه از شمال با کشورهای افغانستان و کشورهای آسیای میانه (ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان و قزاقستان)، از شرق با پاکستان و از جنوب با اقیانوس هند همسایه است.عکاس: اکبر علی صادقی (پرتابل منطقه آزاد چابهار)منطقه آزاد چابهار تنها راه ارتباطی کشورهای آسیای میانه با آبهای آزاد بوده و امکان حملونقل زمینی، هوایی و ریلی نیز بین این منطقه و کشورهای مذکور فراهم شده است.

خرید مستقیم از چابهار

این وسایل زینتی محبوبیت بسیار زیادی برای گردشگران خارجی دارند. این قبیل درختان معمولا در نزدیکی زیارت گاه ها می رویند و برای مردم محلی بسیار محترم هستند. به دلیل تنوع موجود در این بازار شور و اشتیاق مردم برای خرید جنس مارس و ارزان، باعث شلوغی بازار شده است. ضمن اینکه در این بازار باشکوه با طراحیهای متفاوتی از طلا روبهرو خواهید شد. در ادامه نیز یافته های حاصل از تعیین وزن شاخص ها با استفاده از روش نرم افزار Expert choice نشان داد، شاخص های اشتغال و درآمد با وزن به دست آمده ۲۲۶/۰، بالاترین رتبه و شاخص خدمات با وزن به دست آمده ۰۵۳/۰، پایین ترین رتبه را در توسعه اقتصادی و کالبدی روستا های پیراشهری داشته باشند. همچنین نتایج آزمون همبستگی اسپیرمن با توجه به سطح معناداری ۰۰۰/۰، گویای رابطه معناداری بین توسعه اقتصادی-کالبدی روستا های پیراشهری و شهر چابهار با محوریت منطقه ویژه اقتصادی می باشد.

بندر زیبای چابهار گرچه شاید در نخستین نگاه، ناحیهای محروم وفاقد جاذبههای گردشگری و پیشینه تاریخی به نظر آید؛ اما واقعیت آن است که این ناحیه دارای بهترین کرانه اقیانوسی کشور و معتدلترین هوای جنوب کشور است. هدف از ایجاد این گونه مناطق، فراهم کردن شرایط مناسب برای افزایش تولید، ایجاد اشتغال و رشد رفاه اقتصادی مناطق و روستا های پیراشهری می باشد. لذا هدف از پژوهش حاضر، اثرات جایگاه شهر چابهار با محوریت منطقه ویژه اقتصادی در توسعه اقتصادی و کالبدی-فیزیکی روستا های پیراشهری می باشد. نتایج آزمون تی تک نمونه ای نشان داد، شهر چابهار با محوریت (منطقه ویژه اقتصادی) بر توسعه اقتصادی و کالبدی روستا های پیراشهری با اطمینان ۹۵ درصد ازلحاظ آماری اثرگذار می باشد. منطقه آزاد چابهار با مساحت ۱۴ هزار هکتار در منتهیالیه جنوب شرقی ایران در ۲۵ درجه و ۲۰ دقیقه عرض شمالی و ۶۰ درجه و ۲۷ دقیقه طول شرقی در شرق خلیج چابهار و در کنار آبهایدریای عمان قرار دارد. چابهار در منتهیالیه جنوب شرقی کشور جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و تنها شهر بندری ایران است که به آبها اقیانوسی متصل است. بندر چابهار هم مانند سایر نقاط کشورمان، جاذبه های تفریحی و منحصر به فرد خود را دارد که همواره برای گردشگران جذاب می باشد.