پوشاک بومی سیستان و بلوچستان با پشتوانهای تاریخی، بهعنوان یکی از نمادهای پوشاک اصیل ایرانی بهشمار میرود که بهرهگیری از آن، هنوز در دیزاین و رنگهای گوناگونی در میان این مردم، گسترش دارد. مهندس حامدعلی مبارکی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در آغاز هفتمین نشست تخصصی «رسانه و سند چشم انداز ایران ۱۴۰۴» اظهار کرد: با توجه به تنوع جذابیت های طبیعی، تاریخی، فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی چابهار برگزاری این همایش ها و نشست ها درآگاهی رساندن به کشور و سطح بین الملل نقش به سزائی دارد. در اینجا رنگها بیشتر به چشم میآیند و مردمی را میبینید که با پوششهای زیبای خود در حال خرید هستند. بر روی تپهای مشرف به خلیج، قلعهای به چشم میخورد که سبک ساخت آن، شبیه به بناهای دوران سلجوقی است. دیزاین پوشاک، رنگ و تزئینات روی آنان، همانند سوزندوزیها، گوناگونی دارد. سعید چلندری تصریح کرد: امیدواریم با تحقق شعار سال، برخی موانع پیش روی ساخت این فرودگاه مرتفع شود.

خرید مستقیم از چابهار

Conte nt was c reated with GSA C onte᠎nt Generator D​emover sion.

منطقه آزاد چابهار

زاهدان- با پایان سرشماری آراء شورای شهر چابهار، هیرمند، ایرانشهر، سیب و سوران، زهک و زابل اعضای شورای شهر این ۶ شهر اعلام شدند. این موز از تولیدات شهر چابهار استان سیستان و بلوچستان می باشد و ۸۰ درصد موز کشور از این استان تامین می شود و به شهرهای سراسر ایران صادر می شود. براساس گزارش مؤسسه عالی آموزش و پژوهش ریاست جمهوری، در برخی مناطق روستایی استان سیستان و بلوچستان نرخ فقر بین ۷۵ تا ۹۰ درصد است. حدود ۵۵ درصد از کل مساحت استان معادل ۱۰٬۲۵۰٬۰۰۰ هکتار را مراتع دربرگرفتهاست که ۳۰۰ هزار هکتار مراتع خوب، ۷۵۰ هزار هکتار مراتع متوسط و ۲/۹ میلیون هکتار مراتع فقیر و خیلی فقیر میباشد. مساحت جنگلهای استان که بیشتر نیمه متراکم و کمتراکم هستند، نزدیک به یک میلیون هکتار میباشد. همچنین نزدیک ۳/۶ میلیون هکتار را بیابان و شنزار دربر گرفتهاست. تمساح پوزه کوتاه (به بلوچی گاندو) نیز در محدوده جنوب بلوچستان و رودخانه سرباز و همچنین در کشور هند یافت میشود.  This art​ic​le w as generated  by GSA Con te᠎nt G᠎en᠎erator Demov᠎ersion.

خرید از منطقه آزاد چابهار

۴۰۰ هزار هکتار از زمینهای استان قابل کشت بوده و آب مورد نیاز نیز از منابع آبی شامل چاهها، قناتها، چشمهها و رودخانههایی از جمله هیرمند تأمین میشود. طلا، مس، آنتیموان، منگنز، تیتانیوم و دهها گونهٔ دیگر از جمله کرومیت، آهن، تالک، منیزیت، گلسفید، آنتیموان، فلدسپات خاک صنعتی، نیکل، کائولن، سیلیس و سنگهای ساختمانی به ویژه گرانیت، این استان را از دید منابع طبیعی، توانمند میسازند. از جمله میتوان گونههای کهور، کنار، بنه، بادام، جش و گز روغن را نام برد. موسیقی قسمتی جداییناپذیر از زندگی مردم بلوچ بودهاست و در طول سالها، بلوچستان و هند اثرگیریهای دوسویهٔ فرهنگی را دارا بودند. ارتباط زمینی چابهار با کشور پاکستان از مسیر جاده چابهار – زاهدان – میرجاوه به طول ۸۱۵ کیلومتر و با افغانستان از مسیر چابهار – زاهدان – زابل به طول ۹۶۲ کیلومتر فراهم است . بندر گواتر تنها حدود ۹۰ کیلومتر با بندر معروف چابهار فاصله دارد، اما جاذبههای دیدنی آن با چابهار بسیار متفاوت است. ماهی های چابهار جزو با کیفیت ترین ماهی ها با قیمت هایی بسیار خوب است. به همین سبب پرتغالی ها در این شهر نیز، به مانند جزایر هرمز و قشم، اقدام به ساخت پایگاه نظامی کردند.

یکی از زیباترین و بهترین مقصدهای سفرهای جنوبی خاص و دیدنی، شهر چابهار است. زراعت اشکال متعددی دارد و صنعت آبی آن وابسته به رود هیرمند است. ۳۰۰ کیلومتر نوار ساحلی دریای عمان و راهیابی به آبهای آزاد، دریاچه هامون سیستان و چاه نیمههای سیستان از ظرفیتهای آبی این استان هستند. مگر میشود شهری در کنار دریای عمان و اقیانوس هند باشد و جای غذاهای دریایی در آن خالی باشد. در شهری به نام کنارک که در فاصله ۳۰ کیلومتری از چابهار قرار دارد، وسایل دست دوم به فروش می رسند. جایگیری سیستان و بلوچستان در کمربند فلزایی و معدنی کره زمین که از یوگسلاوی تا پاکستان ادامه مییابد و داشتن معادن به نسبت غنی گشوده و ناگشودهٔ فلزی و سهم داشتن بالای این استان از برخورداری از چنین معدنهایی، بهعنوان تواناییهای استان شناخته میشوند. خورشهای سیستانی شامل کشک زابلی، اوجیزک (همانند اشکنه) و آبگوشت میشوند. سازهای موسیقی سیستان و بلوچستان نیز گوناگونی بسیاری دارند و بادیها، کوبهایها و زهیها را در بر میگیرند که قیچک (سرود) شبیه کمانچه و زهی آرشهای است، رَباب و تمبورک نیز زهیهایی هستند که با پنجه یا زخمه نواخته میشوند؛ در ادامه همچنین سرنا، نَل (نی)، شیدی و دونَلی هم سازهایی بادی و سِماء یا دف، دهل بزرگ، دُهلک، دُرُّکُر، و تشتک و کوزه نیز از کوبهایهای وابسته شمرده میشوند.