رودخانه ی باهوکلات از سمت ایران و رودخانه ی نهر دشت از سمت پاکستان، به خلیج گواتر می ریزد. روستای باهوکلات در فاصله ۹۰ کیلومتری شرق شهر چابهار و در کنار رودخانه باهوکلات قرار دارد. آنچه که بیشتر مورد توجه دهلی نو قرار می گیرد، یک طرح جامع است که بتواند ژئوپلیتیک هند را به سوی شمال غربی اوراسیا گسترش دهد. دو بندر گوادر و چابهار با فاصله ۱۷۰ کیلومتر دارای نقش همسان برای دهلی نو و پکن بوده و چابهار نقش کلیدی در پروژه بلند پروازانه “کریدور حمل و نقل بین المللی شمال-جنوب” هند خواهد داشت. با شروع قرن بیست و یک اهمیت ژئواکونومیک و ژئوپلیتیک پروژه های ارتباطی اقتصادی و حمل و نقل منطقه ای در سیستم روابط بین الملل رو به افزایش نهاده و پروژه بین المللی کریدور حمل و نقل شمال- جنوب به عنوان حلقه تجارت میان آسیا و اروپا از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

منطقه آزاد چابهار

 C᠎on᠎te​nt was gener ated wi᠎th G᠎SA Content Gene​rator DEMO !

ارتباط تجاری میان هند و اروپا از سال ۱۸۶۰ که کانال سوئز افتتاح شد، از طریق این آبراهه مصنوعی صورت گرفته و مسیر شمال- جنوب به منظور حرکت سریعتر و ارزانتر تجارت جهانی در پیوند آسیا و اروپا در نظر گرفته شده است. بارکزهی افزود : چابهار دارای تنوع مکانی از حیث گردشگری، تفریحی و نیزدارای هوایی بی نظیر است که جنگل های حرا، زیستگاه تمساح پوزه کوتاه، گل فشان، سواحل ماسه طلایی در امتداد دریای متلاطم اقیانوسی و سواحل مرجانی از جمله این نقاط است. چابهار تنها بندر ایران است که به آبهای آزاد راه دارد و بی هیچ واسطهای شما را به اقیانوس هند متصل میکند. هند نزدیک به سه دهه است که توسعه بندر چابهار در آبهای دریای عمان را در نظر داشته تا سوای انگیزه افزایش روابط تجاری با ایران بتواند از پتانسیل های این بندر در مسیر ترانزیت کانال شمال- جنوب “INSTC” برای دسترسی به بازارهای اروپایی استفاده نماید. هند در برنامه بودجه ۲۲-۲۰۲۱ پیشنهادی به پارلمان (تقریباً یک میلیارد روپیه، حدود چهارده میلیون دلار) برای پروژه توسعه چابهار در نظر گرفته که این میزان نسبت به سال قبل دو برابر شده است. تقریباً حدود ۲۰۰ قبر کهن درمحوطه قدیمی آن وجود دارد. در این بازار، پوشاک نو نیز وجود دارد ولی از نظر قیمت، بسیار گران تر است.  Th​is art​ic le w​as ᠎do ne ᠎wi᠎th GSA Content Generator​ Demov​ersion!

به علت موقعیت منطقه آزاد و شرایط بندری شهر بهطور متوسط قیمت اجناس در این مناطق پایینتر حد معمول است. سعید محمد تصریح کرد: آسیبشناسی کردیم و نگرانیهایی است که باید همه این مشکلات را برطرف و راهبردهای مشخص و الزاما طرح تحولی را در مناطق آزاد طراحی کنیم. بنا بر باور بومیها برفراز این کوه بازهای شکاری شاه تربیت میشدهاند. این رستوران در واقع یک مجموعه است که هم فست فود و هم غذاهای محلی سرو میکند و علاه بر رستوران و کافیشاپ، قهوهخانه هم دارد. از نظر تئوری این کریدور می تواند فاصله مسیر دریایی فعلی از طریق کانال سوئز را از ۱۶،۰۰۰ کیلومتر به ۷،۲۰۰ کیلومتر کاهش دهد و زمان سفر بین جنوب آسیا به شمال اروپا را از ۶۰ به ۳۰ روز تقلیل بخشد که به طور قابل توجهی موجب کاهش هزینه های حمل و نقل. به گزارش خبرگزاری موج، در حکم اکبر ترکان خطاب به کردی آمده است؛ به استناد ماده(۶) قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری صنعتی و با توجه به تفویض اختیار ریاست محترم جمهوری و نظر به سوابق و تجربیات ارزشمند جنابعالی، به موجب این ابلاغ به عنوان رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار منصوب می شوید…

خرید از منطقه آزاد چابهار

جایشکار در این سخنرانی که همزمان با “روز چابهار” بوده، بزرگداشت این روز را نشان تعهد قوی هند در ارتباطات منطقه ای عنوان نموده است. دیپلماسی ایرانی: در روز ۵ مارس ۲۰۲۱ وزیر امور خارجه هند “اس جایشنکار” در یک سخنرانی در اجلاس دریایی هند گنجاندن بندر چابهار به کریدور شمال- جنوب را خواستار شد. پیشنهاد میکنیم طوری برنامهریزی کنید که پیش از غروب خورشید بازدید از جاهای دیدنی روز سوم را به پایان رسانده و به سمت چابهار حرکت کنید تا شب به چابهار برسید. با خواندن این مطلب فهمیدیم که جاهای دیدنی چابهار کجاست ، حالا شما از تجربه سفرتان برای ما بنویسید. روستای تیس از جاهای دیدنی چابهار یک روستای تاریخی است که جریان زندگی در آن به دوره هخامنشیان برمیگردد. برای خرید از این بازار در منطقه آزاد چابهار ، مراکز خریدی متعددی وجود دارند که یکی از آن ها، مجتمع تجاری تیس است که با عنوان بازار تیس هم شناخته می شود. بارکزهی بیان کرد: با توجه به اینکه گردشگری و تفریحات چابهار، دریا محور است به همین منظور پنج شرکت خدمات تفریحات دریایی، خدماتی مانند غواصی، قایقرانی، جت اسکی، اسکی روی آب، ماهیگیری، شنا، شترسواری و اسب سواری در سواحل پلاژ ساحلی تیس پارک لیپار به مسافران ارایه خواهند داد.