قرار گرفتن در مسیر بادهای موسمی شبهقاره هند موسوم به ”مونسون” در تابستان چابهار را به خنکترین و در زمستان آن را به گرمترین بندر جنوبی کشور تبدیل کرده است. در قدیم به این منطقه نام چهار بهار اطلاق میشد که رفتهرفته به چابهار تبدیل شده است. چابهاراز نزدیکترین شهرهای نزدیک به دریا به حساب میآید و هوای آنجا همواره با ورزش بادهای اقیانوسی و رطوبتی نسبی همراه میشود. بندر چابهار به دلیل موقعیت راهبردی، که نزدیکترین راه دسترسی کشورهای محصور در خشکی آسیای میانه (افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان) به آبهای آزاد است از اهمیت فراوانی برخوردار است و سازندگی و سرمایهگذاری فراوانی در آن صورت میگیرد؛ از جمله ساخت اسکله و افزایش گنجایش بارگیری کشتیهای اقیانوسپیما (در خلیج چابهار) و ساخت راهآهن به سوی آسیای میانه و احداث فرودگاه بینالمللی. بندر چابهار آسانترین و راهبردیترین راه دسترسی به آبهای آزاد برای ۶ کشور محاط در خشکی در آسیای میانه است.

خرید مستقیم از چابهار

شهرستان چابهار با مساحت حدود ۹۷۳۹ کیلومتر مربع و جمعیت ۲۹۱۹۱۰ نفر در جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان واقع شده و دارای ۱۳۵ کیلومتر مرزخشکی و ۱۱۵ کیلومتر مرز دریایی (۱۴۵ کیلومتر نوار ساحلی) در مجاورت دریای عمان در نزدیک ترین فاصله با آبهای آزاد جهان یعنی اقیانوس هند قرار گرفته و تنها بندر اقیانوسی ایران است. اکثریت جمعیت بومی چابهار را مردم بلوچ تشکیل دادهاند. روستا و بندر تاریخی تیس، قلعه پرتغالیها روی تپهای در ۵ کیلومتری چابهار و مشرف بر خلیج چابهار، مقبره امامزاده سید غلام رسول در نزدیکی میدان شیلات شهر، مقبره های سنگی روستای تیس، ویرانههای شهبازبند، ساختمان قدیمی تلگرافخانه انگلیس، گودانگریز ” گود انگلیس ” ،قلعه و غار ” بان مسیتی ” روستای تیس، محوطه باستانی دمب کوه، قلعه گواتر، قلعه پیروزگت و بلوچ گت، گورستانها و نیز مساجد قدیمی از جمله آثار باستانی و مراکز تاریخی شهرستان چابهار محسوب میشوند. خلیج چابهار, اسکله تیس و رمین, تالاب لیپار، رشته ارتفاعات فرسایش یافته (bad land)، اسکله و موجشکن بریس، خلیج گواتر، جنگلهای حرا (مانگرو)، پدیده گلافشان (Mud Volcano)، روستای قدیمی تیس, درختان کهنسال انجیر معابد، نسیم ملایم و فرحبخش دریا، سواحل زیبای صخرهای و ماسهای، دریای نیلگون با تنوع زیستی کمنظیر، ارتفاعات زیبا و دیدنی, طلوع و غروب آفتاب در دریا و محصولات گرمسیری متنوع از مهمترین جاذبههای طبیعی و گردشگری چابهار محسوب میگردد.

خرید از منطقه آزاد چابهار

با راهاندازی اسکله ۵ بندر شهید کلانتری و اسکله ۵ بندر شهید بهشتی در سالهای گذشته، در حال حاضر بندر چابهار ظرفیت پهلودهی کشتیها با آبخور ۱۲٫۵ متر را دارد. اسکله شهید بهشتی به عنوان بندر اصلی چابهار در سال ۱۳۶۱ با توجه به جنگ عراق و ایران و با تأکید دولت بر لزوم داشتن بندر در خارج ازتنگه هرمز و خلیج فارس احداث گردید. زبان رسمی این منطقه فارسی میباشد ولی مردم محلی به زبان بلوچی که از خانواده زبانهای ایرانی مشتق شده است، تکلم میکنند. شهردار چابهار هم میگوید: الحاق تنها بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به منطقه آزاد چابهار ظلم به مردم است، همین حالا بار منطقه آزاد چابهار بر دوش شهر است، منطقه آزاد با بودجه میلیاردی اداره میشود و ما شهر چابهار را که یکیاز پایینترین شاخصههای زندگی در دسترسی به شبکه آب، برق و امکانات بهداشتی را دارد با سرانه ۳۰۰ هزار تومان در سال میچرخانیم. همسرم هم جوجه کباب انتخاب کرد که آنهم به گفته ایشان، عالی بود. علاوه بر دانشگاه بینالمللی، از دیگر مراکز علمی که در شهر ساحلی چابهار واقعشده مرکز آموزش عالی دریانوردی و علوم دریایی است.

از جمله مراکز دانشگاهی چابهار می توان به دانشگاه بینالمللی چابهار، دانشگاه علمی کاربردی چابهار، دانشگاه آزاد اسلامی واحد چابهار، دانشگاه علوم پزشکی چابهار، دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار و دانشگاه پیام نور مرکز چابهار اشاره کرد. این منطقه چون از خشکی به خاک ایران متصل است هزینه های بارگیری را کمتر از مناطق آزادی مثل کیش و قشم کرده است. هر بار که این اتفاق میافتد خاک تپه می لرزد و گاهی در لحظهی خروج گل و لای از دهانهی تپه صدایی شبیه شلیک تفنگ شنیده میشود. ساخت فرودگاه چابهار در چهار سند مهم بالادستی کشور تاکید شده و دو دهه است دنبال شده تا اینکه سال گذشته آغاز شد اما عملیات اجرایی آن به دلیل اختلافات میان نیروی هوایی و منطقه آزاد که کارفرمای پروژه بود متوقف شد و یک جنجال سیاسی، اقتصادی، امنیتی به پا کرد؛ اما بررسی تسنیم نشان میدهد دوباره ساخت آن از سر گرفته میشود؛ شرح ماجرا را در این گزارش ویدئویی ببینید. ​Da᠎ta was created by GSA Content Generator DE MO!